MENU

Wyjątkowe książki na prezent urodzinowy – te pozycje wywołają łzy wzruszenia!

18.07.2023 | czas czytania: 3 minuty


Wyjątkowe książki na prezent urodzinowy – te pozycje wywołają łzy wzruszenia!

Kiedy wręczasz komuś książkę, dajesz mu szansę na fascynującą podróż oraz emocje, które towarzyszą odkrywaniu nowych historii. Czy jest coś piękniejszego niż podarować komuś takie doświadczenie? Sprawdź, jakie książki na prezent sprawią, że drugiej osobie serce zadrży ze wzruszenia

Dlaczego książka to idealny prezent?

Oprócz tego, co już napisaliśmy wyżej, książka jest po prostu prezentem niezwykle uniwersalnym. Koniec, kropka! Niezależnie od wieku, płci, zainteresowań – zawsze znajdziesz odpowiedni tytuł. Od literatury pięknej, przez kryminały, po poradniki i książki edukacyjne. Szukasz podpowiedzi, jak wybrać idealną pozycję, coś, co zachwyci, wciągnie i na długo zostanie w pamięci? Czytaj dalej, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Jak wybrać odpowiednią książkę dla jubilata?

Odpowiednia książka dla odpowiedniej osoby? To nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Oto wskazówki, dzięki którym wybierzesz idealny, książkowy prezent urodzinowy.

Musisz dobrze znać „teren”, czyli wiedzieć, czy lektura przyciągnie uwagę jubilata. Jaka tematyka rozpala jego wyobraźnię? Czy jest to fantasy z mrocznymi smokami, czy może współczesna literatura pełna skomplikowanych relacji i zaskakujących zwrotów akcji? Czy chciałby przenieść się do futurystycznego świata science fiction, a może woli spokojne, pełne mądrości historie?

Oczywiście, możesz poruszać się w kręgu ulubionych pisarzy. Może jest coś, czego osoba, którą chcesz obdarować, jeszcze nie czytała? Wydanie odnalezionych listów, pamiętników? A może zabytkowy egzemplarz?

Albo obierz inną strategię. Bądź odważny i zaskocz jubilata! Czasami warto zaryzykować i wybrać coś, co wyprowadzi obdarowywanego z literackiej strefy komfortu. Książka na prezent, której się nie spodziewa, może okazać się prawdziwym odkryciem i wzbudzić w nim nowe zainteresowania.

Dziecięce książki na prezent urodzinowy – także dla dorosłych

Niezależnie od tego, czy jubilat ma 25, czy może 75 lat, możesz zabrać go w podróż do krainy dzieciństwa. Weźmy na przykład „Muminki”, czyli opowieści o sympatycznych, dziwacznych stworzeniach z krainy Tove Jansson. Choć ich przygody mogą wydawać się proste, każda z nich niesie ze sobą ważne lekcje o miłości, przyjaźni, odwadze i poszukiwaniu szczęścia. Jeśli wrócimy do „Muminków” jako dorośli, przyjrzymy się ich światu na nowo – tym razem bogatsi o doświadczenia. I odkryjemy, że „Muminki” niekoniecznie są dla dzieci. Ich historie są uniwersalne i dotyczą nas wszystkich, niezależnie od wieku.

Inspirujące biografie na prezent

Każdego lata płakałam

Ponoć biografie są jak lustro – dzięki lekturze możemy spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Biografie pozwalają nam odkryć uniwersalne prawdy i doświadczenia, które łączą nas wszystkich.

Jakie biograficzne książki świetnie nadają się na prezent? Dla miłośnika klasyki, poezji, ale też mądrego poczucia humoru warto polecić biografię Wisławy Szymborskiej, „Pamiątkowe rupiecie” autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. To pierwsza, a do tego niezwykle kompletna, wielopoziomowa biografia naszej noblistki – pełna soczystych detali, barwnie opisana, lekka i dowcipna podróż przez zmagania poetki z historią, literaturą, mężczyznami i ciężarem sławy. Podczas pracy nad książką, autorki sięgały do korespondencji Szymborskiej, włączając w to nigdy wcześniej niepublikowane listy z prywatnego archiwum poetki.

Fanom historii z wielkiego świata możemy polecić na prezent urodzinowy książkę księcia Harry’ego „Ten drugi”. Autobiografia księcia Harry'ego przenosi nas z powrotem do jednego z najbardziej poruszających momentów XX wieku, jakim jest śmierć księżnej Diany. Teraz Harry dzieli się swoją opowieścią. Jego historia przesiąknięta jest niecodzienną szczerością – książę zdumiewa czytelnika głęboką autorefleksją oraz mądrością podszytą smutkiem.

Dla pasjonaty gotowania

A może druga osoba kocha smakować i podczas każdego wyjazdu eksploruje obce miasta kulinarnie? Ma w kuchni przyprawy o fantazyjnych nazwach i zaskakujące dodatki? Gotuje jak mistrz lub też stawia dopiero pierwsze kulinarne kroki i bardzo jej się to podoba? Tu zatem nie ma wątpliwości! Jeżeli szukasz książki na prezent urodzinowy, koniecznie sięgaj po książki kucharskie.

Warto to podkreślić: aktualnie wydawane książki kulinarne w niczym nie przypominają tych sprzed jeszcze dziesięciu lat. To aktualnie zbiory fascynujących opowieści – historii z domu rodzinnego, wspomnień z podróży, opisy niesamowitych spotkań. Do tego dochodzą fenomenalne fotografie! Jeśli chcesz podarować jubilatowi książkę kucharską, która jest jak album, koniecznie sprawdź pozycje z dorobku Bartka Kieżuna, Marty Dymek albo Michała Krokosza.

Ciekawe akcesoria książkowe jako dodatek do prezentu

Pomyśl o tym, jak spersonalizować prezent. Prawdopodobnie na myśl przychodzą Ci różnego rodzaju zakładki. I słusznie! Osoby, które czytają dużo książek, cierpią na ich niedobór – zakładki lubią znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Pomyśl o przynajmniej kilku tego rodzaju akcesoriach. Niech to będą piękne, unikatowe egzemplarze, wpisujące się w poczucie estetyki jubilata.

Możesz też pójść o krok dalej i stworzyć spersonalizowaną książkę. Taki prezent będzie wymagał o wiele więcej czasu i zaangażowania, ale założymy się, że wywoła łzy wzruszenia na twarzy jubilata. Personalizowane książki mogą zawierać napisane przez Ciebie opowieści i historie, a nawet stworzone przez Ciebie ilustracje i zdjęcia.

Blog

Najnowsze artykuły: