MENU

Literackie smaki Azji! 7 książek idealnych na prezent

1.12.2023 | czas czytania: 4 minuty


Literackie smaki Azji! 5 powieści idealnych na prezent
Literatura azjatycka cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich czytelników. Książki autorów i autorek z Japonii, Tajlandii czy Korei Południowej trafiają na domowe półki w rekordowych ilościach. Powieści rodem z Azji to także świetny pomysł na świąteczny prezent, więc jeśli nie masz pomysłu na upominek dla bliskiej osoby, sprawdź naszą listę wypełnioną azjatycką beletrystyką.

Książki na prezent – literatura japońska

Minae Mizumura, „Prawdziwa powieść” (tłum. Anna Zielińska-Elliott)

1. Minae Mizumura, „Prawdziwa powieść” (tłum. Anna Zielińska-Elliott)

Powieść Minae Mizumury przez krytyków literackich określana jest jako prozatorskie mistrzostwo, a sama autorka to jedna z najwybitniejszych postaci japońskiej sceny literackiej. Główną osią historii opisanej w „Prawdziwej powieści” jest relacja Taro Azumy, sieroty, który trafia pod pieczę pokojówki w domu bogatej rodziny, z Yoko, najmłodszą córką państwa Utagawów. Dziecinna bliskość przeradza się w trwającą dziesięciolecia fascynację, i nawet mimo rozłąki - on emigruje do USA, ona zostaje w Japonii - ich losy są wiecznie splątane. Historię tej obsesyjnej miłości relacjonują kolejni bohaterowie, aż wreszcie trafia na karty powieści autorstwa japońskiej pisarki rezydującej na amerykańskiej uczelni. W tle tego romansu możemy obserwować portret Japonii wchodzącej w nowe czasy, zachłyśniętej wszystkim, co zachodnie. Będzie to dobry prezent dla miłośników fascynujących powieści oraz osób interesujących się Japonią.

Satoshi Yagisawa, „Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” (tłum. Dariusz Latoś)

2. Satoshi Yagisawa, „Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” (tłum. Dariusz Latoś)

„Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” to kontynuacja bestsellerowej powieści Satoshiego Yagisawy, „Moje dni w antykwariacie Morisaki”. Autor ponownie zabiera czytelnika do tokijskiej dzielnicy antykwariatów – Jinbocho. W antykwariacie Morisaki po raz kolejny pojawia się Takako, która w poprzedniej części znajdowała się na życiowym zakręcie, jej wujek Satoru, ciocia Momoko, Wada i nieliczne grono znajomych. Na kartach powieści można przyglądać się klientom – plejadzie antykwarycznych ekscentryków i razem z bohaterami odkrywać tajemnice międzyludzkich relacji, które wpływają na teraźniejszość i przyszłość. Książka jako upominek powinna spodobać się wszystkim książkoholikom rozpoczynającym nowy etap w życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym.

Literatura koreańska – książki na święta

Bora Chung, „Przeklęty królik” (tłum. Marta Niewiadomska)

3. Bora Chung, „Przeklęty królik” (tłum. Marta Niewiadomska)

Jedna z ostatnich premier Wydawnictwa Tajfuny, która już zdążyła zaskarbić sobie serca polskich czytelników. „Przeklęty królik” południowokoreańskiej pisarki, Bory Chung, to opowiadania, w których groteska miesza się przypowieścią i folklorem z mocno feministycznym zacięciem. Znajdziesz tutaj historie O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem. „Przeklęty królik” czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia. Anglojęzyczne tłumaczenie było nominowane do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Shin Kyung-sook „Fiołki” (tłum. Łukasz Janik)

4. Shin Kyung-sook „Fiołki” (tłum. Łukasz Janik)

„Fiołki” autorstwa pochodzącej z Korei Południowej Shin Kyung-sook, są jej czwartym tytułem wydanym w języku polskim. Na kartach powieści poznajemy San, małą dziewczynkę San, która od matczynego łona doświadcza odrzucenia .Marzy o pracy w wydawnictwie, lecz posadę otrzymuje kto inny. San trafia do kwiaciarni, która staje się miejscem, w którym uczy się języka kwiatów i doświadcza pierwszych damsko-męskich relacji, rozczarowujących onieśmieloną San swoją interesownością i szorstkością. „Fiołki” to przejmująca opowieść o dziecku, które tkwi w każdym z nas i o przenikliwej samotności, którą niesie się przez życie. Napisana plastycznym językiem historia trafi do serc wrażliwych czytelników.

Prezent pod choinkę – literatura indonezyjska

Intan Paramaditha, „Wędrówka” (tłum. Marianna Lis)

5. Intan Paramaditha, „Wędrówka” (tłum. Marianna Lis)

Fakt, że „Wędrówka” Intan Paramadithy to pierwsze polskie tłumaczenie z języka indonezyjskiego, nie jest jedyną wyjątkową cechą tej książki. To ekscytująca powieść paragrafowa, w której to czytelnik musi zdobyć się na odwagę, by samodzielnie wybierać swoje przygody – i ponosić ich konsekwencje. A wędrówkę przeżywa się wspólnie z bezimienną bohaterką, która podpisuje pakt ze swoim kochankiem, Diabłem. W ramach paktu dziewczyna otrzymuje czerwone szpilki, dzięki którym może podróżować po całym świecie. A jak będzie przebiegać ta podróż, każdy czytelnik może zdecydować we własnym zakresie. To książka, którą można czytać wielokrotnie, odkrywając kolejne ścieżki – sprawdzi się jako prezent dla osób szukających nietypowych literackich wrażeń.


Książki rodem z Azji są gwarancją udanego upominku na święta – zarówno dla rodziny, przyjaciół, jak i dla samego siebie. W ofercie Księgarni Internetowej PWN znajdziecie azjatyckie powieści z wydawnictw: Tajfuny, Kwiaty Orientu czy Dialog, które od lat cieszą się wielkim uznaniem polskich czytelników. Ze wszystkimi tytułami, dostępnymi w księgarni, możecie zapoznać się tutaj.


________________

Jeśli wolisz książki z klimatem Azji w bardziej naukowym wydaniu, wybierz dwie nowości z Wydawnictwa Naukowego PWN: Ewa Pałasz-Rutkowska,

Ewa Pałasz-Rutkowska, "Dzieje kultury japońskiej"

"Dzieje kultury japońskiej" Ewy Pałasz-Rutkowskiej to fascynująca podróż po kulturze Japonii od prehistorii do współczesności. Czytelnik poznaje sposób życia mieszkańców Japonii, ich język, wierzenia, zwyczaje i obyczaje. Autorka, która sama wielokrotnie odwiedzała Japonię, opisuje największe osiągnięcia naukowe i kulturalne Japończyków – od literatury, przez malarstwo, rzemiosło i architekturę, po sztukę widowiskową czy sztukę parzenia herbaty.

To wspaniała opowieść o bogatej kulturze Japonii. O wierzeniach i sztuce, o moralności i prawie, o wzorcach i wartościach. O tym, jaką rolę odgrywa system religijno-etniczny związany z rodzimą religią shintō (droga bogów/bóstw), mit boskiego pochodzenia cesarza Japonii, ciągłość dynastyczna i trwałość cesarstwa (mit wspólnego pochodzenia). Książka pokazuje najważniejsze procesy dziejowe, które miały zasadniczy wpływ na kształtowanie się kultury Kraju Wschodzącego Słońca. Dzieje kultury japońskiej to świetna opowieść dla pasjonatów historii i kultury Japonii, ale także dla tych, którzy dopiero planują odkryć ten niezwykły kraj.

Mitologia japońska autorstwa Agnieszki Kozyry

Agnieszka Kozyra, „Mitologia japońska"

"Mitologia japońska" autorstwa Agnieszki Kozyry to świetna książka dla osób zainteresowanych kulturą, historią i religią Japonii. Zachwyceni nią będą też wszyscy xmiłośnicy fantasy, sag i trylogii. "Mitologia japońska" to wyjątkowo barwna i zachwycająca opowieść, w której czytelnik pozna konteksty kulturowe, historię i współczesność, czyli uniwersum mitologii Japonii.

Lektura tej książki to fascynująca podróż po mitologii Kraju Kwitnącej Wiśni, wędrówka po najsławniejszych świątyniach Japonii, opowieści o bogach, herosach, magicznych zwierzętach, demonach, goblinach i duchach, a także legendarnych władcach i istotach nadprzyrodzonych. Niewątpliwie atutem książki jest bogata szata graficzna i ogrom zdjęć pokazujących piękną kulturę Japonii. Natomiast ciekawostką, pokazanie jak wiele tradycyjnych motywów religijnym, znajdziemy w współczesnej kulturze, w tym w popularnych także w Polsce - mangach i anime.Wróć do listy artykułów »

Blog

Najnowsze artykuły: