MENU

Dobra książka dla fana fizyki. TOP 6 tytułów od PWN

8.04.2024 | czas czytania: 6 minut


Dobra książka dla fana fizyki. TOP6 tytułów od PWN
Szukasz prezentu dla zapalonego fizyka, który po godzinach zgłębia tajniki tej dziedziny? A może chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie? Zarówno dla fana fizyki, jak i osoby raczkującej w temacie świetnym wyborem może być książka, która łączy w sobie zarówno fascynujące treści naukowe, jak i pasjonujące opowieści. Zebraliśmy dla Was kilka propozycji, dostępnych w naszej księgarni.

Historia fizyki

1. "Historia fizyki"

“Historia fizyki” to publikacja znacznie wykraczająca poza typowy podręcznik akademicki. Profesor Andrzej K. Wróblewski stworzył kompleksowe dzieło na bazie swoich wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim na przestrzeni ostatnich 30 lat, wypełniając w ten sposób lukę nie tylko w piśmiennictwie polskim, ale również światowym.

Wartka narracja ułatwia poznanie głównych ścieżek rozwoju fizyki, począwszy od cywilizacji starożytnych, aż po osiągnięcia fizyki współczesnej. Profesor Andrzej K. Wróblewski prezentuje rozwój idei naukowych z zakresu fizyki, przedstawiając je na tle historii nauki, uwzględniając przy tym osiągnięcia z dziedzin pokrewnych: astronomii i chemii.

Niewątpliwą zaletą tego podręcznika są portrety uczonych, ilustracje przyrządów fizycznych z różnych epok, schematy ważnych historycznych doświadczeń czy strony tytułowe dzieł najważniejszych dla rozwoju fizyki. Książka prof. A.K. Wróblewskiego otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Książki Naukowej ACADEMIA 2007.Historia fizyki w Polsce

2. "Historia fizyki w Polsce"

"Historia fizyki w Polsce" to imponujące dzieło, które docenią nie tylko nauczyciele fizyki, ale także wszyscy zainteresowani historią polskiej nauki. Jest to znakomita kontynuacja wcześniejszej pracy Andrzeja Kajetana Wróblewskiego – "Historii fizyki".

Ta książka to kompleksowy opis rozwoju polskiej fizyki na przestrzeni dziejów, prezentujący rozwój badań na tle historii fizyki pozostałych krajów. Liczne biogramy polskich fizyków, wzbogacone o nieznane fakty z życia naukowców takich jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Marian Smoluchowski, czynią tę pozycję niepowtarzalną, pokazując wybitnych naukowców od mało znanej strony, przedstawiając ich zmagania i ograniczenia technologiczne czy geopolityczne, z jakimi musieli się zmagać.

Książka wielokrotnie nagrodzona: Nagroda Złota Różna za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2020/2021, Nagroda im. J. Jędrzejewicza za najlepszą książkę poświęconą historii nauki i techniki, Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania 2022.Latający cyrk fizyki

3. "Latający cyrk fizyki"

"Latający cyrk fizyki" autorstwa Jearla Walkera jest niezwykłym zbiorem przykładów, doświadczeń, ciekawostek, historyjek i faktów, które pokazują nam, że fizyka jest obecna w każdym aspekcie naszego życia. Autor, będąc doświadczonym wykładowcą i popularyzatorem fizyki, zgromadził ciekawe tematy, które przekazuje czytelnikom w przystępny i atrakcyjny sposób.

Publikacja podzielona jest na siedem części, poświęconych różnym dziedzinom fizyki, takim jak ruch, płyny, dźwięk, ciepło, elektryczność i magnetyzm, optyka oraz widzenie. Jej dużym atutem jest to, że zawiera wiele przykładów, które są przedstawione w formie historyjek, zawierających opis sytuacji, pytań do czytelnika i zwięzłych odpowiedzi autora.

Autor potrafi przykuć uwagę czytelnika dzięki dowcipnemu podejściu do tematu i interesującym opowieściom. Niektóre z historyjek zostały wykorzystane jako przykłady w innych podręcznikach fizyki, ale większość z nich jest nowa i unikalna.Radioaktywni. Znane i mniej znane przypadki napromieniowania

4. "Radioaktywni. Znane i mniej znane przypadki napromieniowania"

"Radioaktywni" to książka, która przenosi nas w świat promieniowania i radioaktywności; od odkrycia zjawisk ponad 120 lat temu aż po współczesne zastosowania. Autor przedstawia zarówno naukowe podstawy radioaktywności, jak i kluczowe postacie związane z badaniami nad radioaktywnością i wykorzystaniem promieniowania.

Publikacja przypomina nam o błędach przeszłości, gdy toniki zawierające rad czy prześwietlenia rentgenowskie były traktowane bez należytego zabezpieczenia, pokazują również kulisy Projektu Manhattan i katastrofę w Czarnobylu, aż po głośne i celowe zatrucie Aleksandra Litwinienki polonem-210 w Londynie, które wywołało zainteresowanie mediów na całym świecie.5.

5. "Feynman. Fizyka aż po grób"

"Feynman. Fizyka aż po grób" przedstawia naukowe osiągnięcia Richarda Feynmana, ale również rzuca światło na jego życie osobiste i wpływ, jaki wywarł na współczesną fizykę. Autor, Jagdish Mehra, z dużym szacunkiem i rzetelnością podchodzi do opisywanych faktów i przypomina czytelnikom, że sukcesy Feynmana nie byłyby możliwe bez wsparcia innych naukowców oraz pełnego oddania i zaangażowania samego naukowca.

Książka opisuje młodość Feynmana, jego naukę na Princeton i drogę do odkrycia elektrodynamiki kwantowej. Oprócz kariery naukowej poznajemy również szczegóły jego życia osobistego, takie jak małżeństwo, rodzina i codzienne wyzwania. Dzięki temu mamy okazję poznać Feynmana jako człowieka, który nie tylko był geniuszem, ale także posiadał ciekawe życie osobiste.Feynmana wykłady z fizyki

6. Cykl "Feynmana wykłady z fizyki"

Autorami podręcznika są Richard P. Feynman, Robert B. Leighton i Matthew Sands, którzy wspólnie pracowali nad opracowaniem materiału wykładowego Feynmana i jego przekształceniem w klarowny, fascynujący i dostępny dla szerokiej publiczności podręcznik. Dzięki tej pracy podręcznik przekracza ramy tradycyjnego materiału dydaktycznego i staje się prawdziwym dziełem sztuki, które przyciąga zarówno studentów fizyki, jak i entuzjastów nauki.

"Feynman. Wykłady z fizyki" prezentuje szeroki zakres tematów z zakresu fizyki, obejmując mechanikę, termodynamikę, elektromagnetyzm, optykę, kwantową teorię pola i wiele innych. Jednak to nie tylko zbiór suchych faktów i wzorów fizycznych. Styl pisania jest niezwykle przystępny, pełen pasji, humoru i niekonwencjonalnego podejścia do nauki. Czytelnik znajdzie w książce liczne przykłady, anegdoty i ciekawostki, co ułatwia mu zrozumienie trudnych koncepcji.

"Feynman. Wykłady z fizyki" to niezwykłe dzieło, które wciąż zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia czytelników. Jego wpływ na rozwój nauki i edukacji jest niekwestionowany a sam Feynman pozostaje jedną z najbardziej charakterystycznych i wpływowych postaci współczesnej fizyki.

Te książki oferują zarówno wnikliwą analizę naukową, jak i inspirujące opowieści, które mogą zainteresować każdego fana fizyki.