MENU

Międzynarodowy Dzień Ziemi - książki o zmianach klimatu

5.04.2024 | czas czytania: 5 minuty


Książki o zmianach klimatu
22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. To dobra okazja, by zastanowić się nad skutkami działań człowieka, które mają wpływ na środowisko naturalne i planetę. W ofercie Księgarni Internetowej PWN znajdziesz książki, które pomogą Ci być bardziej eko, a także wdrożyć zmiany w codziennym życiu, które pomogą zmniejszyć negatywne oddziaływanie na otoczenie.

Książki o klimacie

 Anthony J. Broccoli, Syukuro Manabe,

1. Anthony J. Broccoli, Syukuro Manabe, "Algorytmy w służbie klimatu, czyli sekrety globalnego ocieplenia"

"Algorytmy w służbie klimatu" to książka, która rzuca nowe światło na modele klimatyczne, będące niezwykle potężnymi narzędziami do prognozowania zmian klimatycznych, spowodowanych działalnością człowieka. Dzięki ogromnym zasobom obliczeniowym, jakie oferują najpotężniejsze superkomputery, naukowcy mogą dostarczać istotne informacje decydentom politycznym.

Autorzy tej książki nie tylko przedstawiają znaczenie modeli klimatycznych w przewidywaniu zmian klimatu, ale także wprowadzają nas w głębsze zrozumienie procesów fizycznych kierujących globalnym ociepleniem oraz przemianami klimatycznymi. Poprzez analizę różnorodnych eksperymentów numerycznych, autorzy ilustrują kluczowe aspekty tych procesów, co pozwala nam lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące naszym klimatem.

Książka "Algorytmy w służbie klimatu" przynosi niezwykłe odkrycia i spojrzenie na fascynujący świat modelowania klimatu. Jej autorzy zdobyli uznanie na międzynarodowej scenie, czego dowodem jest Nagroda Nobla przyznana Syukuro Manabe w 2021 roku za jego nieoceniony wkład w fizyczne modelowanie klimatu Ziemi.

Joshua S. Goldstein, Staffan A. Qvist, „Energia dla klimatu

2. Joshua S. Goldstein, Staffan A. Qvist, „Energia dla klimatu"

"Energia dla klimatu" to nowoczesny przewodnik po możliwościach, jakie daje nam bezemisyjna energia w walce z wyzwaniami klimatycznymi. Patrząc na zbliżające się niebezpieczne punkty krytyczne, które niesie ze sobą zmiana klimatu, możemy odczuwać pewien niepokój. Jednak autorzy, Joshua Goldstein i Staffan Qvist, dają nam powód do optymizmu, pokazując, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

Poprzez opisanie udanych przykładów ze Szwecji, Francji czy prowincji Ontario, gdzie paliwa kopalne zostały zastąpione przez niskoemisyjne źródła energii, autorzy ukazują, jak szybki rozwój energetyki jądrowej i wykorzystanie energii odnawialnej przyczyniają się do ochrony środowiska i jednoczesnego rozwoju gospodarczego.

Publikacja podkreśla wagę odpowiedniej polityki energetycznej oraz badań naukowych jako kluczowych czynników przyspieszających transformację energetyczną. "Energia dla klimatu" to znakomita lektura, która nie tylko dostarcza nowej wiedzy na temat energii i zmian klimatycznych, ale również może zainspirować i skłonić do działania. To książka, która wskazuje, że możemy odwrócić obecny trend i osiągnąć zrównoważony rozwój, wykorzystując potencjał bezemisyjnych źródeł energii.

Postawy ekologiczne w ujęciu akademickim

Erik M. Conway, Naomi Oreskes,

3. Erik M. Conway, Naomi Oreskes, "Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości"

"Upadek cywilizacji zachodniej" to niezwykłe spojrzenie w przyszłość, przekazane w formie futurystycznego eseju. Książka ukazuje dramatyczną historię Ery Półcienia, okresu od 1988 do 2093 roku, który charakteryzował się dominacją ignorancji i zaprzeczania. XXI wiek staje się czasem drugiej Mrocznej Epoki na Ziemi, podzielonej na Wielki Upadek oraz erę Masowych Migracji, które miały miejsce w latach 2073-2093.

Jak wyjaśnia Oreskes w dodatkowym wywiadzie dołączonym do książki, jako historyczka nauki nie miała innego wyjścia niż zadać sobie pytanie o przyczyny zbiorowego niepowodzenia w działaniach na rzecz ochrony klimatu, z którym mamy obecnie do czynienia. Perspektywa fikcyjnej przyszłości pozwoliła jej zachować pewien dystans w opisie tego tematu. Warto jednak podkreślić, że eseje Oreskes i Conwaya są poparte naukowymi danymi dotyczącymi aktualnego stanu klimatu i polityki klimatycznej, a ich katastroficzne prognozy opierają się na najnowszych badaniach naukowych.

Michael Huemer,

4. Michael Huemer, "Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt. Etyka wegetarianizmu"

Książka "Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt" to zbiór dialogów, które wpisują się w obecny kontekst mody na weganizm oraz rosnącą świadomość dotyczącą zmian klimatycznych związanych z produkcją zwierzęcą. Autorzy podejmują trudne pytania i prowokują do refleksji, zaczynając od kontrowersji wokół postulatów obrońców praw zwierząt.

Poprzez dialogi pomiędzy mięsożercą a wegetarianinem, książka ukazuje różne punkty widzenia i argumenty dotyczące moralności jedzenia mięsa oraz związanej z tym kwestii cierpienia zwierząt. Czy decyzja pojedynczej osoby o niejedzeniu mięsa ma jakikolwiek wpływ na poprawę sytuacji zwierząt?

Jednym z atutów książki jest również opisowa bibliografia, która zawiera streszczenia najważniejszych publikacji na temat etyki weganizmu. Niezależnie od tego, czy jesteś już zainteresowany tematem, czy też masz wyrobione zdanie na ten temat, książka zachęca do otwartej i rzeczowej dyskusji.

Jacek Wąsowski, Aleksandra Bogdanowicz,

5. Jacek Wąsowski, Aleksandra Bogdanowicz, "Mikroplastiki w środowisku wodnym"

"Mikroplastiki w środowisku wodnym" to wyjątkowa publikacja, której celem jest dogłębna analiza obecności mikroplastików w wodzie oraz przedstawienie skutecznych metod usuwania tych tworzyw sztucznych ze środowiska. Książka podejmuje istotne zagadnienie, gdyż roczna konsumpcja mikroplastików wynosi około 100 tysięcy cząstek.

Adresowana głównie do inżynierów, materiałoznawców, ekologów, specjalistów ds. ochrony środowiska i wszystkich zainteresowanych tematyką mikroplastików, ta publikacja stanowi kompleksowe źródło wiedzy na temat obecności i usuwania tych substancji. Jest również idealna dla studentów inżynierii i ochrony środowiska oraz osób uczestniczących w studiach podyplomowych związanych z tą tematyką.

Książka przedstawia efektywność procesów oczyszczania ścieków w eliminacji mikroplastików oraz skuteczność usuwania ich podczas procesów uzdatniania wody. Jej treść jest oparta na solidnych badaniach i stanowi cenną podstawę do dalszych działań, badań naukowych i opracowań legislacyjnych związanych z ochroną środowiska. Jest to niezwykle ważne opracowanie, które odpowiada na aktualne wyzwania dotyczące mikroplastików, służąc jako wsparcie dla działań mających na celu rozwiązanie tego problemu w praktyce.

O zmianach klimatu dla najmłodszych

Tomasz Samojlik,

6. Tomasz Samojlik, "Poradnik młodych ratowników Ziemi"

"Poradnik młodych ratowników Ziemi" to unikalne kompendium obrazkowe, które stanowi niezwykłą pomoc dla młodych czytelników zainteresowanych ochroną zasobów naszej planety. Książka skupia się na szerokim spektrum zagadnień związanych z biologią, ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi oraz wpływem człowieka na biosferę. Głównym celem tej książki jest przekazanie dzieciom i młodzieży przyjaznej, ale ambitnej wiedzy o świecie ekologii. "Poradnik młodych ratowników Ziemi" może być czytany samodzielnie, ale także stanowi doskonałą okazję do wspólnego czytania i zabawy z rodzicami.

Autorzy w nietuzinkowy, przyjazny dla młodych ludzi sposób wyjaśniają kluczowe terminy z dziedziny ekologii i historii naturalnej. Korzystając z obrazków, schematów, komiksowych sekwencji i infografik, dostosowanych do wieku czytelników, ukazują wpływ, jaki człowiek ma na naszą planetę – zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym sensie.

Wróć do listy artykułów »