MENU

Dwudziestolecie międzywojenne – najciekawsze książki dla pasjonatów II RP

10.04.2024 | czas czytania: 8 minut


Dwudziestolecie międzywojenne – najciekawsze książki dla pasjonatów II RP

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce było okresem niezwykle burzliwym i fascynującym, pełnym wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Dla pasjonatów historii II Rzeczpospolitej polecamy klika książek, które w fascynujący sposób omawiają ten okres.Smaki dwudziestolecia

1. "Smaki dwudziestolecia"

"Smaki dwudziestolecia" to książka, która przenosi czytelników w atmosferę międzywojennej Polski. Autorka, Maja Łozińska, zaprasza nas w kulinarną podróż, podczas której odkrywamy nie tylko smaki tamtego czasu, ale także społeczne i kulturowe zmiany, jakie zaszły w międzywojennej Polsce.

To czas, kiedy Polska była świadkiem istotnych przekształceń politycznych, gospodarczych i społecznych. Książka ukazuje, jak te zmiany wpłynęły na sposób jedzenia i kulturowe przywiązanie do jedzenia. Autorka przedstawia nam różnorodne miejsca, w których spożywano posiłki – od ekskluzywnych restauracji i kawiarni literackich, po skromne gospody wiejskie i podmiejskie spelunki. Pokazuje nam tło epoki, opisując handel artykułami spożywczymi, sklepy kolonialne, wiejskie jarmarki i kulinarną codzienność.

Fragmenty wspomnień, liczne anegdoty i wcześniej niepublikowane zdjęcia archiwalne oraz reprodukcje malarstwa wzbogacają opowieść, dodając jej smakowitych szczegółów. "Smaki dwudziestolecia" to nie tylko podróż w przeszłość, ale również możliwość odkrywania kulturowego dziedzictwa Polski i zrozumienia, jak ważne znaczenie ma jedzenie w kształtowaniu się tożsamości narodowej.


Niezwykły świat przedwojennego futbolu

2. "Niezwykły świat przedwojennego futbolu"

W międzywojennej Polsce futbol był nie tylko popularnym sportem, ale również symbolem tożsamości narodowej i wyrazem walki o niepodległość. Książka "Niezwykły świat przedwojennego futbolu" wpisuje się w ten kontekst, ukazując, jak ten sport odzwierciedla ówczesne społeczne, kulturowe i polityczne realia.

W tamtym czasie kluby nie mogły legalnie płacić piłkarzom, ponieważ piłka nożna uważana była za amatorski sport. Niemniej jednak, wielu zawodników znalazło sposoby na zarobek związanym z futbolem, na przykład poprzez otrzymywanie tajnych podarunków, łapówek czy umówienia się na nielegalne transfery.

Podobnie jak w innych krajach, futbol w II RP był narażony na korupcję. Publikacja przedstawia ciekawe informacje na temat kosztów "ustawienia" meczu, czyli manipulacji wynikami dla korzyści finansowych. Tego typu praktyki były nielegalne, ale jednak powszechne.

Opisując treningi przedwojennej drużyny, książka ukazuje, że w porównaniu do dzisiejszych standardów, warunki były znacznie mniej zaawansowane. Piłkarze nie mieli dostępu do nowoczesnych obiektów ani sprzętu treningowego. Wiele zależało od samodyscypliny i zaangażowania zawodników oraz ich trenerów.

Jednym z nietypowych wydarzeń, które opisuje książka, jest przerwanie meczu przez rabina. Miało to miejsce w 1936 roku w czasie spotkania między drużyną Makabi Lwów a mistrzem Polski – Ruchem Chorzów. Rabina zaniepokoiło łamanie szabatu przez zawodników Makabi, co doprowadziło do przerwania meczu.

Książka "Niezwykły świat przedwojennego futbolu" nie tylko przybliża nam historię futbolu, ale również ukazuje atmosferę tamtego czasu, napięcia społecznego i politycznego oraz związane z tym emocje.


Dwudziestolecie kobiet. Portrety

3. "Dwudziestolecie kobiet. Portrety"

"Dwudziestolecie kobiet. Portrety" wpisuje się w kontekst burzliwego okresu międzywojennego w Polsce, który przyniósł wiele zmian społecznych, kulturowych i politycznych. Autorzy przedstawiają portrety dziesięciu wybitnych Polek, które w tym czasie odgrywały istotną rolę w różnych dziedzinach życia.

Maja i Jan Łozińscy sięgają do bogatego materiału biograficznego, takiego jak pamiętniki, wspomnienia, dokumenty i korespondencja, aby ukazać nam fascynujące i często skomplikowane życiorysy tych wyjątkowych kobiet.

Niektóre z bohaterek książki, takie jak Zofia Stryjeńska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Jadwiga Witkiewiczowa czy Zula Pogorzelska, są nadal obecne w historii polskiej kultury. "Dwudziestolecie kobiet. Portrety" rzuca światło na rolę kobiet w tamtym okresie i ukazuje różnorodność ich działań i osiągnięć. Autorzy podkreślają, że mimo dominującego patriarchatu, kobiety potrafiły przełamywać bariery i wykorzystać swoje talenty i pasje. Książka stanowi hołd dla tych niezwykłych postaci, które bez wątpienia przyczyniły się do kształtowania kultury i społeczeństwa w okresie międzywojennym.


Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce

4. "Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat w przedwojennej Polsce"

Autorzy, będący znanymi badaczami obyczajowości tamtego okresu, prezentują pasjonującą opowieść o życiu i pozycji mężczyzn, którzy w owym czasie byli uważani za symbol elegancji, honoru i romantyzmu.

Książka eksploruje różne aspekty męskiego życia w tamtej epoce, włączając w to kodeksy honorowe i towarzyskie, obowiązki i przywileje dżentelmenów oraz męską modę. Pokazuje nam również relacje między mężczyznami a kobietami, uwypuklając istotną rolę, jaką kobiety odgrywały w życiu mężczyzn, zarówno jako partnerki, jak i muzy. Przywołanie postaci słynącego z wielkiej fantazji generała Wieniawy-Długoszowskiego jako symbolu tych czasów dodaje książce dodatkowego uroku.

"Ułani, poeci, dżentelmeni" to cenna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią, obyczajowością i kulturą tamtego okresu. Książka doskonale ukazuje wewnętrzne rozterki, pragnienia i wyzwania, z jakimi mężczyźni mieli do czynienia w trudnym i nieustabilizowanym środowisku międzywojennej Polski.


Zamach na II RP. Elity na celowniku

5. "Zamach na II RP. Elity na celowniku"

Przez całe dwudziestolecie międzywojenne Polska stawała w obliczu licznych wyzwań i zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zamachy na ważne postacie państwowe były jednym z przejawów tych trudności i konfliktów.

Autor przedstawia różne teorie i spekulacje dotyczące sprawców zamachów, często wiążąc je z politycznymi ugrupowaniami i nacjonalistycznymi ruchami. Najlepszym przykładem jest pytanie o to, kto zamierzał zamordować Piłsudskiego w 1921 roku oraz dlaczego ukraińscy nacjonaliści atakowali orędowników porozumienia z mniejszościami narodowymi. Te wydarzenia ilustrują nie tylko polityczne podziały i napięcia tamtego czasu, ale także wpływ tych zamachów na dalszy rozwój polskiej polityki i stosunków międzynarodowych.

Książka "Zamach na II RP. Elity na celowniku" daje także możliwość przyjrzenia się bliżej społecznemu i politycznemu klimatowi tamtej epoki. Poprzez opowieść o zamachach bombowych w Krakowie i Warszawie oraz innych aktach przemocy, autor ukazuje, że polskie władze i społeczeństwo były pod presją różnych grup i interesów, które dążyły do obalenia ustroju i destabilizacji państwa.

Publikacja opierając się na wnikliwych badaniach historycznych i źródłach archiwalnych, rzuca światło na mniej znane aspekty międzywojennej historii Polski i ukazując jak bardzo tamte lata były pełne wyzwań i konfliktów. Poprzez analizę zamachów, ich przyczyn i konsekwencji, czytelnik otrzymuje kompleksowy obraz tamtego okresu, co przyczynia się do lepszego zrozumienia historii II Rzeczypospolitej.


Literaci w przedwojennej Polsce

6. "Literaci w przedwojennej Polsce"

W przedwojennej Polsce, pełnej zmian politycznych, społecznych i kulturowych, polscy literaci odgrywali istotną rolę jako głosy intelektualne i twórcy, którzy kształtowali i odzwierciedlali duch epoki.

Publikacja przedstawia nie tylko znane i cenione nazwiska literackie, portretując również mniej znanych pisarzy, którzy w ówczesnych kręgach artystycznych odnosili sukcesy i cieszyli się popularnością. Autor przybliża czytelnikom życie codzienne i styl życia tych literatów, ich celebrację sukcesów, towarzyskie kontakty, ale także wyzwania codziennego życia.

W trakcie lektury książki, czytelnik odkrywa różnorodność twórczości literackiej tamtego okresu oraz poszczególne środowiska literackie. Autor dokładnie opisuje kultowe miejsca, w których pisarze spotykali się i dyskutowali, takie jak kawiarnie czy literackie saloniki. Ponadto, przedstawia życie towarzyskie i artystyczne pisarzy oraz ich podróże, które często stanowiły inspirację dla ich twórczości.

Książka "Literaci w przedwojennej Polsce" rzuca światło na fascynujący okres w historii polskiej literatury, który był nie tylko czasem intensywnego rozwoju, ale również pełnym napięć, kontrowersji i inspirujących związków między literaturą a społeczeństwem i polityką


Dwudziestolecie międzywojenne

7. "Dwudziestolecie międzywojenne"

"Dwudziestolecie międzywojenne" stanowi syntezę życia literackiego w Polsce w okresie międzywojennym. Autor przedstawia różnorodne dziedziny literatury, takie jak poezja, proza i dramat, analizując ich rozwój, trendy i główne nurty literackie charakterystyczne dla tego okresu.

W książce omawiane są najważniejsze wydarzenia i zjawiska literackie, które miały miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Jerzy Kwiatkowski skupia się na analizie różnych nurtów literackich, takich jak modernizm, awangarda czy neoromantyzm, które miały istotny wpływ na kształtowanie się polskiej literatury tego okresu.

Publikacja stanowi ważne źródło informacji dla osób zainteresowanych historią literatury polskiej oraz kulturowym kontekstem dwudziestolecia międzywojennego. Jest to kompleksowa praca, która pozwala lepiej zrozumieć rozwój i znaczenie literatury tego okresu, a także wpływ literackiego dziedzictwa na kształtowanie się polskiej kultury.

Seria "W przedwojennej Polsce" stanowi zbiór książek, które przedstawiają różne aspekty życia społecznego, kulturalnego i politycznego w Polsce w okresie międzywojennym. Seria ta, składająca się z wielu tomów, ukazuje bogaty i zróżnicowany obraz tamtej epoki, odkrywając różne sfery życia codziennego.

Książki z serii "W przedwojennej Polsce" skupiają się na różnych tematach, takich jak historia obyczajowości, społeczeństwa, kulinariów, rola kobiet, edukacja. Autorzy tych książek starają się przybliżyć czytelnikom codzienne życie Polaków, ich nawyki, tradycje, wartości oraz wyzwania, z jakimi się zmagali. Seria "W przedwojennej Polsce" daje czytelnikowi wgląd w różne aspekty życia i kultury tamtego okresu, ukazując bogactwo i złożoność społeczeństwa.

Te książki oferują szeroki wgląd w historię i życie społeczno-kulturalne II Rzeczpospolitej, pozwalając na lepsze zrozumienie tego fascynującego okresu w historii Polski.Wróć do listy artykułów »