ECDL. Użytkowanie komputerów. Moduł 2
Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (European Computer Driving Licence – ECDL) potwierdza zdobycie umiejętności w zakresie obsługi komputera i programów użytkowych po odbyciu międzynarodowego systemu szkoleń. W Polsce licencji na szkolenia udziela Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI), ono także wydaje certyfikaty.
Pełny certyfikat i szkolenie obejmują 7 modułów tematycznych dotyczących podstaw posługiwania się komputerem, systemu operacyjnego, sieci i Internetu oraz podstawowych aplikacji (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, prezentacje i baza danych). Każdy z modułów zakończony jest egzaminem – zdanie wszystkich prowadzi do uzyskania certyfikatu ECDL. Ponadto można otrzymać dodatkowe certyfikaty potwierdzające zdobycie umiejętności w zakresie wykorzystania narzędzi CAD w projektowaniu (ECDL CAD), korzystania z Internetu (e-Obywatel), projektowania stron internetowych (ECDL WebStarter).
Prezentowana książka jest rekomendowana przez PTI jako materiał szkoleniowy. Obecne wydanie zostało opracowane na podstawie sylabusa w wersji 5.0, wprowadzonego na przełomie lat 2008/2009.
Moduł 2 obejmuje następujące zagadnienia:
* pojęcie i zadania systemu operacyjnego,
* ustawienia pulpitu, paska zadań, menu START,
* instalowanie i odinstalowywanie programów,
* konta użytkowników,
* zasady pracy z plikami i folderami,
* wyszukiwanie informacji,
* kompresja plików,
* wirusy komputerowe,
* drukowanie dokumentów.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-01-21114-1
- ISBN druku: 978-83-01-16174-3
- Liczba stron: 128
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Czym jest Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych? 5 1. Podstawowe informacje o systemie MS Windows 7 1.1. Pojęcie i zadania systemu operacyjnego 7 1.2. System MS Windows 8 1.2.1. Pulpit w MS Windows XP 8 1.2.2. Uruchamianie programów za pomocą przycisku Start 12 1.3. Okna w Windows 14 1.4. Nazewnictwo plików oraz ikony w MS Windows 19 1.4.1. Nazewnictwo 19 1.4.2. Ikony i rozszerzenia stosowane w nazwach plików 19 1.5. Jednostki pomiaru pojemności plików oraz dysków 21 2. Podstawowe czynności wykonywane w systemie Windows 23 2.1. Prawidłowe włączanie i wyłączanie komputera 23 2.2. Zmiana ustawień pulpitu, menu Start oraz paska zadań 25 2.3. Praca z oknami 31 2.4. System pomocy – informacje o komputerze 36 2.5. Instalowanie i odinstalowywanie programów 41 2.6. Konta użytkowników 44 2.7. Problemy z wyłączaniem komputera oraz zamykaniem programów 49 2.8. MS Vista w klasycznych ustawieniach 50 2.8.1. Pulpit i przycisk Start w Windows Vista 50 2.8.2. Okna w Windows Vista 53 3. Tworzenie folderów i poruszanie się po nich 56 3.1. Dlaczego tworzymy foldery? 56 3.1.1. Tworzenie folderu przez skorzystanie z menu podręcznego 58 3.1.2. Tworzenie folderu przez skorzystanie z menu Plik 59 3.2. Wyświetlanie okien z folderami 60 3.3. Szybkie poruszanie się po folderach 62 3.4. Tworzenie na pulpicie skrótu do folderu 64 4. Praca z plikami 67 4.1. Tworzenie, zapisywanie i otwieranie plików 68 4.2. Otwieranie dokumentów (plików) 73 4.3. Atrybuty plików 76 4.4. Uruchamianie plików z rozszerzeniem exe w oknie Wiersz polecenia 77 5. Kopiowanie, przenoszenie, usuwanie oraz sortowanie plików i folderów 80 5.1. Kopiowanie i przenoszenie plików i folderów 80 5.1.1. Kopiowanie i przenoszenie za pośrednictwem schowka 80 5.1.2. Kopiowanie i przenoszenie przez przeciąganie myszą 82 5.1.3. Zmiana nazwy pliku i folderu 85 5.1.4. Zaznaczanie dwóch lub więcej plików 85 5.1.5. Praktyczne skutki zapisywania plików z różnymi rozszerzeniami 88 5.2. Sortowanie plików 91 5.3. Usuwanie plików i folderów 93 6. Wyszukiwanie informacji i kompresja plików 96 6.1. Wyszukiwanie informacji 96 6.2. Kompresja plików i folderów 102 7. Wirusy komputerowe 107 8. Drukowanie 112 8.1. Instalacja nowej drukarki 112 8.2. Drukowanie dokumentu 114 8.3. Zarządzanie zadaniami drukowania 116 Indeks 118 Przykładowy zestaw egzaminacyjny 121
Halina Nowakowska
Absolwentka Politechniki Warszawskiej. Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne w nauczaniu przedmiotów informatycznych uczniów oraz osób dorosłych. Egzaminator ECDL Core, ECDL oraz ECDL CAD.
Zdzisław Nowakowski
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Autor wielu programów nauczania, podręczników i materiałów metodycznych z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej na różnych poziomach edukacyjnych. Z ramienia Polskiego Towarzystwa Informatycznego zajmuje się popularyzacją i wdrażaniem ECDL. Członek Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji Narodowej oraz rzeczoznawcą MEN w zakresie wydawania opinii merytoryczno-dydaktycznych o podręcznikach szkolnych i pomocach dydaktycznych.
Przeczytaj fragment
Seria ECDL
European Computer Driving Licence czyli Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych jest świadectwem potwierdzającym, że jego posiadacz zdobył umiejętności w zakresie obsługi komputera i programów użytkowych.
Książki, należące do tej serii, pomagają przyswoić czytelnikom wspomniane umiejętności i zdobyć certyfikat ECDL.