Kalejdoskop 02/2022
\n\nTEMET NUMERU: Czy teatr off jest off?
\n\nŚrodowisko teatru offowego i amatorskiego funkcjonuje praktycznie bez pieniędzy, autorskie spektakle powstają w wyniku grupowego działania, aktorzy mówią od siebie, własnym językiem. Najważniejsze jest tu zaangażowanie, oddanie się teatrowi niemal bez reszty. Mimo to wydaje się, że off w ostatnich latach stracił na znaczeniu jako alternatywny głos w kulturze, punkt odniesienia, istotne źródło refleksji i prawdy o rzeczywistości, dzisiejszym tu i teraz. Teatralna awangarda jest gdzie indziej, a termin „niezależność” zaanektowali aktorzy zawodowcy szukający swojego miejsca poza instytucjami.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- EAN: 9770860305201
- Liczba stron: 84
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
14 Dłubaj jak najdłużej. Feliton wierszowany Andrzeja Poniedzielskiego
16 Człowiek z człowiekiem w kreacji. O środowisku teatru alternatywnego i amatorskiego w regionie łódzkim pisze Bogdan Sobieszek
23 Dramaturg słucha aktora. O roli dramaturga w teatrze offowym z Wiktorem Moraczewskim rozmawia Paulina Ilska
26 Teatr prawdziwy, czyli zwierzenia byłego reżysera offowego – pisze Dariusz Bilski
28 Na życzenie widza. Paulina Ilska przedstawia Teatr Komedii Impro
30 Galeria Kalejdoskopu – prezentacja nowych nabytków w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi
35 Niska widoczność. Przegląd albumów łódzkich zespołów, które ukazały się w 2021 roku przedstawia Rafał Gawin
39 Terapia śmiechem i głosem. O niezwykłym projekcie muzycznym w rozmowie Joanny Glinkowskiej z Marcelem Balińskim
42 Wariatka tańczy. Felieton Łukasza Maciejewskiego
44 Malarze łódzkiego krajobrazu. O tzw. łódzkiej szkole realizmu pisze Gustaw Romanowski
48 RM58: sztuka w cieniu polityki. Felieton Mieczysława Kuźmickiego
50 Świat jest teatrem (nowym). Recenzja Piotra Groblińskiego spektaklu „Wielki teatr świata” w Teatrze Nowym w Łodzi
53 Miasto. Moda. Maszyna. O nowej wystawie stałej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
56 Klaps na drogę. „Przewodnik po filmowej Łodzi” przedstawia Bogdan Sobieszek
58 Noc poezji. Recenzja tomu „Nokturny” Dariusza Patkowskiego – Przemysław Owczarek
61 Biskup, Trust i komiksy dla dzieci. Piotr Kasiński pisze o nowym komiksie dla najmłodszych
62 Szampan i gruszki w czekoladzie. O zajeździe saskim w Kutnie, siedzibie muzeum regionalnego po restauracji pisze Monika Nowakowska
65 Pamiętnik znaleziony na Bałutach. Felieton Macieja Cholewińskiego
66 Zrozumieć Bałuty. O tym, jak Bałuty inspirują artystów, pisze Piotr Grobliński
68 Nopils. Nad piwnymi eksperymentami zastanawia się Pienisty
69 Kalendarium