Kalejdoskop 02/2023
\n\nŻYJEMY W CZASIE WOJNY
\n\nTo miało się już nie powtórzyć. Atak Rosji na Ukrainę zburzył powszechną pewność, że w Europie, nauczeni tragicznym doświadczeniem obu wojen światowych, zbudowaliśmy trwały pokój. Pogarda dla ludzkiego życia przetrwała i znów wpływa na losy narodów. Podziwiamy Ukraińców, że skutecznie potrafią przeciwstawić się rosyjskiemu najeźdźcy, podziwiamy ich niezłomność w walce o zachowanie niepodległości. Jednocześnie podziwiamy Polaków, którzy gremialnie otworzyli serca przed uchodźcami. To przywraca wiarę w ludzi. Wierzymy, że Ukraińcy i Polacy rozpoczęli nową, jasną kartę dziejów wzajemnych relacji.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- EAN: 9770860305300
- Liczba stron: 84
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
9 Rok 2022 w sztukach wizualnych i muzyce poważnej podsumowują AleksandraTalaga-Nowacka i Magdalena Sasin.
11 Bez nuty buty. Wierszowany felieton Andrzeja Poniedzielskiego
14 Co myślimy, kiedy żyjemy w czasie wojny? - zapytaliśmy ludzi kultury.
22 Dekolonialna re-kreacja Ukrainy. Prof. Agnieszka Matusiak pisze o rosyjskim imperializmie i źródłach ukraińskiej niezłomności
28 Atrament się skończył. Felieton Łukasza Maciejewskiego o Janie Nowickim
30 Wytęsknione zeszytówki. Piotr Kasiński zaobserwował powrót klasycznego formatu komoksowego
31 Postanowienia noworoczne. Felieton Łukasza Barysa
32 Z wizytą u Strzemińskich. Felieton Macieja Cholewińskiego
33 Galeria Kalejdoskopu – prezentujemy prace duetu artystycznego robosexi
38 O życiu, które jest sztuką. Opowieść Aleksandry Talagi-Nowackiej o życiu, które jest sztuką
42 Niekończąca się opowieść... Monika Nowakowska przedstawia malarstwo, tkaninę i obiekty Piotra Mastalerza
44 Teatr otoczony fosą. O przybyszach, którzy robią kulture w Inowłodzu, pisze Piotr Grobliński
53 Aktor ulubiony. Mieczysław Kuźmicki jeszcze o rolach filmowych Leona Niemczyka
54 Madonna przybyła Łódką. Aleksandra Talaga-Nowacka prezentuje książkę „Ślady” – zbiór reportarzy z województwa łódzkiego
56 Być albo nie być. Pauliny Ilskiej recenzja spektaklu „Hamlet we wsi Głucha Dolna” w Teatrze Nowym w Łodzi
58 Supły małżeńskie. Spektakl „Na całe życie” w Teatrze Powszechnym w Łodzi recenzuje Piotr Grobliński
60 O gustach się dyskutuje. Audycja muzyczna Dariusza Bilskiego
62 Coś się ruszyło. O najciekawszych łódzkich płytach roku pisze Rafał Gawin
66 Fabryka snów w Poświętnem. Agata Gwizdała odkrywa karierę filmową wsi pod Inowłodzem na podstawie książki Macieja Kronenberga „Filmowe Poświętne”
68 Popularność i swojskość. Felieton Macieja Roberta
69 Kalendarium