MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa
\n\n"Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" ma charakter swoistego merytorycznego wsparcia w rozwiązywaniu złożonych nierzadko problemów sprawozdawczości finansowej. Stąd też Autorzy skoncentrowali się na takiej prezentacji zagadnień, aby była ona zrozumiała i przydatna w tworzeniu systemu rachunkowości jednostki generującego wysokiej jakości informację o finansowych efektach jej działalności. Szczególny nacisk został położony na wieloaspektowe przedstawienie procedur związanych z identyfikacją, pomiarem i prezentacji różnorodnych transakcji ekonomicznych, zgodnych z obowiązującymi regulacjami rachunkowości.
\n\n Publikacja pomaga zrozumieć obszary odpowiedzialności i decyzje konieczne do podjęcia w zakresie kształtowania systemów rachunkowości i konsekwencji dokonanych wyborów dla obrazu przyszłej sytuacji finansowej. W tym znaczeniu jest użyteczna zarówno dla osób odpowiedzialnych formalno-prawnie za rachunkowość, jak i osób odpowiedzialnych wykonawczo za rachunkowość jednostki.
\n\nKompleksowo omówione aspekty praktyczne i przegląd innych regulacji powiązanych z danym konkretnym tematem umożliwiają szersze spojrzenie na regulacje ustawy o rachunkowości i ułatwiają poruszanie się po innych przepisach istotnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.
\n\nW niniejszym wydaniu usunięto lub znacznie ograniczono te zagadnienia, które obecnie nie budzą już w praktyce wątpliwości lub są na tyle specyficzne (np. ceny transferowe), że wymagałyby znacznego rozszerzenia, co z kolei byłoby niezgodne z ideą "Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" jako opracowania o charakterze uniwersalnym. Zmiany w 11 wydaniu pozwoliły na uzyskanie przejrzystej struktury książki, odzwierciedlającej istotę i zadania systemu rachunkowości jednostki.
\n\nCzęść I obejmuje zagadnienia ogólne, pozwalające na zrozumienie dalszych rozważań.
\n\nCzęść II zawiera kluczowe zasady pomiaru dokonywanego w systemie rachunkowości – ujęte od ogółu do szczegółu – w dwóch wymiarach charakterystycznych dla tego systemu – wymiarze wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego przedsiębiorstwa.
\n\nCzęść III poświęcona jest prezentacji informacji generowanych przez system rachunkowości i obejmuje zasady sporządzania sprawozdania finansowego. Punktem wyjścia w procesie sporządzania sprawozdania jest polityka rachunkowości, dlatego stanowi ona przedmiot rozważań prowadzonych na początku tej części. Kolejne treści prezentują podstawowe i pozostałe elementy sprawozdania finansowego.
\n\nW 11 wydaniu zmian dokonano w poszczególnych rozdziałach, które zostały poddane istotnej aktualizacji polegającej w szczególności na:
\n\n◼ uwzględnieniu ostatnich zmian ustawy o rachunkowości (m.in.: w zakresie sprawozdań finansowych przedstawiono zasady ich sporządzania w formie elektronicznej i podpisywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym zaufanym profilem ePUAP) oraz zmian ustawy o rachunkowości będących w trakcie procesu legislacyjnego (m.in. zmiana, która pozwoli (pod pewnymi warunkami) na podpisywanie sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka organu wieloosobowego kierującego jednostką (dotyczy art. 52 ust. 2b u.rach. – ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 października 2021 r.),
\n\n◼ uwzględnieniu – w podrozdziale dotyczącym środków trwałych – wybranych rozwiązań KSR 11 (wzbogacenie treści o przykłady praktyczne – sytuacyjne),
\n\n◼ uwzględnieniu nowych i zaktualizowanych Krajowych Standardów Rachunkowości (m.in. KSR 13 – zmiany w zakresie produktów (podrozdział 6.2), a także nowego Stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami, które Komitet Standardów Rachunkowości przyjął w dniu 9 lipca 2019 r. (podrozdział 6.8),
\n\n◼ wskazaniu najważniejszych aktualnych zagadnień związanych z regulacjami prawa podatkowego, mających wpływ na system rachunkowości,
\n\n◼ dodaniu nowych – bądź zaktualizowanych z powodu zmian prawa bilansowego – wielu przykładów ilustrujących istotę analizowanych problemów, bazujących na konkretnych sytuacjach i okolicznościach występujących w praktyce, pozwalających zrozumieć sedno i konsekwencje objaśnianych zagadnień,
\n\n◼ zaktualizowaniu rozliczeń w zakresie rozrachunków z tytułu wynagrodzeń pracowników w związku ze zmianą wynagrodzenia minimalnego ustalonego przez Radę Ministrów na rok 2022.
\n\n W niniejszym opracowaniu szczególne miejsce zajmuje podatek dochodowy od osób prawnych, ponieważ to właśnie on najbardziej wpływa na system rachunkowości przedsiębiorstwa. Jego istotę i miejsce w systemie rachunkowości omówiono w Części I, zasady pomiaru – w Części II, natomiast skutki sprawozdawcze – w Części III.
\n\nW rozdziale dotyczącym podatku dochodowego odroczonego zmieniona została struktura oraz dodano wiele przykładów liczbowych [m.in. szeroko został omówiony dualizm istoty ekonomicznej podatku dochodowego odroczonego – w aspekcie pieniężnym i memoriałowy, podatek dochodowy odroczony a ulgi podatkowe – wskazano rozwiązania zgodne z Krajowym Standardem Rachunkowości 2 „Podatek dochodowy”, przedstawiono kategorię ulg podatkowych związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE)].
\n\n Reasumując, niniejsze wydanie przedstawia kluczowe, powszechnie występujące w praktyce, zagadnienia dotyczące systemu rachunkowości polskich przedsiębiorstw. Skoncentrowano się na podejściu sprawozdawczym, tj. wycenie i prezentacji danych finansowych w sprawozdaniu finansowym, traktując ewidencję księgową jako "techniczną" podstawę ich sporządzania.
\n\nKsiążka zawiera liczne przykłady i rysunki ilustrujące przedstawione zagadnienia. Struktura tekstu jest przejrzysta, co ułatwia korzystanie z publikacji. Uwzględniono w niej wszystkie istotne zmiany w przepisach, które zostały uchwalone do dnia 15 października 2021 r. Obecnie stoimy w obliczu dużych zmian dotyczących m.in. przepisów podatkowych – tzw. Polski Ład – które wpłyną na system rachunkowości, w szczególności na procedury obliczeniowe oraz ewidencję księgową.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-8246-972-1
- ISBN druku: 978-83-8246-606-5
- EAN: 9788382469721
- Liczba stron: 1002
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Od Autorów | str. 9 Od Redakcji | str. 13 Wykaz skrótów | str. 15 CZĘŚĆ I. ZAGADNIENIA OGÓLNE | str. 17 Rozdział I. Istota rachunkowości | str. 19 1. Definicje, zadania i funkcje rachunkowości | str. 20 2. Informacje generowane przez system rachunkowości i ich użytkownicy | str. 27 3. Rachunkowość finansowa a rachunkowość zarządcza | str. 34 4. Sprawozdania finansowe | str. 39 5. Istota i źródła regulacji rachunkowości | str. 52 6. Regulacje rachunkowości w Polsce | str. 57 Rozdział II. Podstawowe kategorie pomiaru w rachunkowości | str. 73 1. Pomiar rzeczywistości gospodarczej jako nadrzędny cel systemu rachunkowości | str. 74 2. Kategorie pomiaru sytuacji finansowej | str. 78 3. Kategorie pomiaru rentowności (dokonań) | str. 91 Rozdział III. Założenia fundamentalne i nadrzędne zasady rachunkowości | str. 101 1. Zasady rachunkowości i ich klasyfikacja | str. 102 2. Fundamentalne zasady (założenia) rachunkowości | str. 103 3. Zasady nadrzędne rachunkowości | str. 109 4. Cechy jakościowe informacji finansowej | str. 122 Rozdział IV. Regulacje rachunkowości a prawo podatku dochodowego w Polsce | str. 133 1. Ustawa o rachunkowości jako fundament polskiego prawa bilansowego | str. 134 2. Rachunkowość a podatki | str. 147 3. Podatek dochodowy jako szczególny element kształtowania relacji między prawem bilansowym i prawem podatkowym | str. 153 4. Wynik finansowy a dochód – przyczyny i rodzaje rozbieżności w polskich warunkach | str. 169 CZĘŚĆ II. WYCENA BILANSOWA ORAZ POMIAR PRZYCHODÓW I KOSZTÓW | str. 195 Rozdział V. Ogólne zasady wyceny bilansowej oraz pomiaru przychodów i kosztów | str. 197 1. Aktywa, zobowiązania i kapitał własny a przychody i koszty | str. 198 2. Ogólne zasady pomiaru aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów | str. 210 3. Podatek dochodowy odroczony jako typowa kategoria wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego | str. 246 Rozdział VI. Szczegółowe zasady wyceny typowych kategorii aktywów i zobowiązań | str. 255 1. Materiały | str. 259 2. Produkty | str. 289 3. Towary | str. 328 4. Środki trwałe | str. 342 5. Wartości niematerialne i prawne | str. 404 6. Inwestycje | str. 424 7. Instrumenty finansowe a aktywa i zobowiązania finansowe | str. 459 8. Rozrachunki | str. 550 9. Rozliczenia międzyokresowe | str. 591 10. Rezerwy | str. 606 Rozdział VII. Szczegółowe zasady pomiaru kapitału własnego i wyniku finansowego | str. 635 1. Kapitał własny | str. 636 2. Ustalanie wyniku finansowego | str. 656 Rozdział VIII. Szczegółowe zasady pomiaru i prezentacji podatku dochodowego | str. 717 1. Istota podatku dochodowego odroczonego i jego miejsce w systemie rachunkowości | str. 719 2. Istota podejścia bilansowego stosowana do pomiaru podatku dochodowego odroczonego | str. 734 3. Zasady wyceny aktywów i rezerw z tytułu podatku dochodowego odroczonego | str. 746 4. Zasady ustalania kosztów i przychodów z tytułu podatku dochodowego odroczonego i ich klasyfikacja | str. 759 5. Podsumowanie – przykład całościowy | str. 773 CZĘŚĆ III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE – ZASADY SPORZĄDZANIA | str. 783 Rozdział IX. Polityka rachunkowości jako narzędzie kształtowania sprawozdania finansowego | str. 785 1. Definicja i zakres polityki rachunkowości | str. 786 2. Polityka rachunkowości w świetle polskiego prawa bilansowego | str. 800 3. Zmiany polityki rachunkowości i ich wpływ na sprawozdania finansowe | str. 809 Rozdział X. Podstawowe składniki sprawozdania finansowego – bilans oraz rachunek zysków i strat | str. 829 1. Wprowadzenie | str. 830 2. Bilans jako źródło informacji o sytuacji finansowej jednostki | str. 835 3. Rachunek zysków i strat jako źródło informacji o dokonaniach jednostki | str. 857 Rozdział XI. Pozostałe składniki jednostkowego sprawozdania finansowego | str. 871 1. Rachunek przepływów pieniężnych | str. 872 2. Informacja dodatkowa | str. 894 3. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym | str. 928 Załącznik nr 1. Zakres informacyjny sprawozdania finansowego jednostek zgodnie z ustawą o rachunkowości | str. 933 1. Ogólne zasady sporządzania sprawozdania finansowego | str. 934 2. Zakres informacyjny sprawozdania finansowego w pełnej wersji (zgodnie z załącznikiem nr 1 do u.rach.) | str. 940 3. Sprawozdanie finansowe jednostek mikro oraz jednostek małych | str. 943 Załącznik nr 2. Proceduralne i techniczne aspekty systemu rachunkowości przedsiębiorstwa | str. 947 1. Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych | str. 948 2. Ochrona danych dotyczących rachunkowości | str. 969 3. Odpowiedzialność karna | str. 972 Załącznik nr 3. Zakres informacyjny sprawozdań niefinansowych zgodnie z polskim prawem bilansowym | str. 977 1. Sprawozdanie z działalności jednostki | str.978 2. Sprawozdanie z informacji niefinansowych | str. 986 3. Dobre praktyki w zakresie raportowania informacji niefinansowych | str. 991 Indeks rzeczowy | str. 995