MENU
Darmowa dostawa

MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
 • Druk: 2021

 • Seria / cykl: MERITUM

 • Autor: Ewa Walińska, Małgorzata Walińska

 • Wydawca: Wolters Kluwer Polska SA

 • Formaty:
  PDF
  (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 254,00 zł
228,60
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

MERITUM Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa

"Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" ma charakter swoistego merytorycznego wsparcia w rozwiązywaniu złożonych nierzadko problemów sprawozdawczości finansowej. Stąd też Autorzy skoncentrowali się na takiej prezentacji zagadnień, aby była ona zrozumiała i przydatna w tworzeniu systemu rachunkowości jednostki generującego wysokiej jakości informację o finansowych efektach jej działalności. Szczególny nacisk został położony na wieloaspektowe przedstawienie procedur związanych z identyfikacją, pomiarem i prezentacji różnorodnych transakcji ekonomicznych, zgodnych z obowiązującymi regulacjami rachunkowości.

Publikacja pomaga zrozumieć obszary odpowiedzialności i decyzje konieczne do podjęcia w zakresie kształtowania systemów rachunkowości i konsekwencji dokonanych wyborów dla obrazu przyszłej sytuacji finansowej. W tym znaczeniu jest użyteczna zarówno dla osób odpowiedzialnych formalno-prawnie za rachunkowość, jak i osób odpowiedzialnych wykonawczo za rachunkowość jednostki.
Kompleksowo omówione aspekty praktyczne i przegląd innych regulacji powiązanych z danym konkretnym tematem umożliwiają szersze spojrzenie na regulacje ustawy o rachunkowości i ułatwiają poruszanie się po innych przepisach istotnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.
W niniejszym wydaniu usunięto lub znacznie ograniczono te zagadnienia, które obecnie nie budzą już w praktyce wątpliwości lub są na tyle specyficzne (np. ceny transferowe), że wymagałyby znacznego rozszerzenia, co z kolei byłoby niezgodne z ideą "Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" jako opracowania o charakterze uniwersalnym. Zmiany w 11 wydaniu pozwoliły na uzyskanie przejrzystej struktury książki, odzwierciedlającej istotę i zadania systemu rachunkowości jednostki.

Część I obejmuje zagadnienia ogólne, pozwalające na zrozumienie dalszych rozważań.
Część II zawiera kluczowe zasady pomiaru dokonywanego w systemie rachunkowości – ujęte od ogółu do szczegółu – w dwóch wymiarach charakterystycznych dla tego systemu – wymiarze wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego przedsiębiorstwa.
Część III poświęcona jest prezentacji informacji generowanych przez system rachunkowości i obejmuje zasady sporządzania sprawozdania finansowego. Punktem wyjścia w procesie sporządzania sprawozdania jest polityka rachunkowości, dlatego stanowi ona przedmiot rozważań prowadzonych na początku tej części. Kolejne treści prezentują podstawowe i pozostałe elementy sprawozdania finansowego.

W 11 wydaniu zmian dokonano w poszczególnych rozdziałach, które zostały poddane istotnej aktualizacji polegającej w szczególności na:
◼ uwzględnieniu ostatnich zmian ustawy o rachunkowości (m.in.: w zakresie sprawozdań finansowych przedstawiono zasady ich sporządzania w formie elektronicznej i podpisywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym zaufanym profilem ePUAP) oraz zmian ustawy o rachunkowości będących w trakcie procesu legislacyjnego (m.in. zmiana, która pozwoli (pod pewnymi warunkami) na podpisywanie sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka organu wieloosobowego kierującego jednostką (dotyczy art. 52 ust. 2b u.rach. – ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 października 2021 r.),
◼ uwzględnieniu – w podrozdziale dotyczącym środków trwałych – wybranych rozwiązań KSR 11 (wzbogacenie treści o przykłady praktyczne – sytuacyjne),
◼ uwzględnieniu nowych i zaktualizowanych Krajowych Standardów Rachunkowości (m.in. KSR 13 – zmiany w zakresie produktów (podrozdział 6.2), a także nowego Stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami, które Komitet Standardów Rachunkowości przyjął w dniu 9 lipca 2019 r. (podrozdział 6.8),
◼ wskazaniu najważniejszych aktualnych zagadnień związanych z regulacjami prawa podatkowego, mających wpływ na system rachunkowości,
◼ dodaniu nowych – bądź zaktualizowanych z powodu zmian prawa bilansowego – wielu przykładów ilustrujących istotę analizowanych problemów, bazujących na konkretnych sytuacjach i okolicznościach występujących w praktyce, pozwalających zrozumieć sedno i konsekwencje objaśnianych zagadnień,
◼ zaktualizowaniu rozliczeń w zakresie rozrachunków z tytułu wynagrodzeń pracowników w związku ze zmianą wynagrodzenia minimalnego ustalonego przez Radę Ministrów na rok 2022.

W niniejszym opracowaniu szczególne miejsce zajmuje podatek dochodowy od osób prawnych, ponieważ to właśnie on najbardziej wpływa na system rachunkowości przedsiębiorstwa. Jego istotę i miejsce w systemie rachunkowości omówiono w Części I, zasady pomiaru – w Części II, natomiast skutki sprawozdawcze – w Części III.
W rozdziale dotyczącym podatku dochodowego odroczonego zmieniona została struktura oraz dodano wiele przykładów liczbowych [m.in. szeroko został omówiony dualizm istoty ekonomicznej podatku dochodowego odroczonego – w aspekcie pieniężnym i memoriałowy, podatek dochodowy odroczony a ulgi podatkowe – wskazano rozwiązania zgodne z Krajowym Standardem Rachunkowości 2 „Podatek dochodowy”, przedstawiono kategorię ulg podatkowych związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE)].

Reasumując, niniejsze wydanie przedstawia kluczowe, powszechnie występujące w praktyce, zagadnienia dotyczące systemu rachunkowości polskich przedsiębiorstw. Skoncentrowano się na podejściu sprawozdawczym, tj. wycenie i prezentacji danych finansowych w sprawozdaniu finansowym, traktując ewidencję księgową jako "techniczną" podstawę ich sporządzania.
Książka zawiera liczne przykłady i rysunki ilustrujące przedstawione zagadnienia. Struktura tekstu jest przejrzysta, co ułatwia korzystanie z publikacji. Uwzględniono w niej wszystkie istotne zmiany w przepisach, które zostały uchwalone do dnia 15 października 2021 r. Obecnie stoimy w obliczu dużych zmian dotyczących m.in. przepisów podatkowych – tzw. Polski Ład – które wpłyną na system rachunkowości, w szczególności na procedury obliczeniowe oraz ewidencję księgową.

 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Od Autorów | str. 9
Od Redakcji | str. 13
Wykaz skrótów | str. 15
CZĘŚĆ I. ZAGADNIENIA OGÓLNE | str. 17
Rozdział I. Istota rachunkowości | str. 19
 1. Definicje, zadania i funkcje rachunkowości | str. 20
 2. Informacje generowane przez system rachunkowości i ich użytkownicy | str. 27
 3. Rachunkowość finansowa a rachunkowość zarządcza | str. 34
 4. Sprawozdania finansowe | str. 39
 5. Istota i źródła regulacji rachunkowości | str. 52
 6. Regulacje rachunkowości w Polsce | str. 57
Rozdział II. Podstawowe kategorie pomiaru w rachunkowości | str. 73
 1. Pomiar rzeczywistości gospodarczej jako nadrzędny cel systemu rachunkowości | str. 74
 2. Kategorie pomiaru sytuacji finansowej | str. 78
 3. Kategorie pomiaru rentowności (dokonań) | str. 91
Rozdział III. Założenia fundamentalne i nadrzędne zasady rachunkowości | str. 101
 1. Zasady rachunkowości i ich klasyfikacja | str. 102
 2. Fundamentalne zasady (założenia) rachunkowości | str. 103
 3. Zasady nadrzędne rachunkowości | str. 109
 4. Cechy jakościowe informacji finansowej | str. 122
Rozdział IV. Regulacje rachunkowości a prawo podatku dochodowego w Polsce | str. 133
 1. Ustawa o rachunkowości jako fundament polskiego prawa bilansowego | str. 134
 2. Rachunkowość a podatki | str. 147
 3. Podatek dochodowy jako szczególny element kształtowania relacji między prawem bilansowym i prawem podatkowym | str. 153
 4. Wynik finansowy a dochód – przyczyny i rodzaje rozbieżności w polskich warunkach | str. 169
CZĘŚĆ II. WYCENA BILANSOWA ORAZ POMIAR PRZYCHODÓW I KOSZTÓW | str. 195
Rozdział V. Ogólne zasady wyceny bilansowej oraz pomiaru przychodów i kosztów | str. 197
 1. Aktywa, zobowiązania i kapitał własny a przychody i koszty | str. 198
 2. Ogólne zasady pomiaru aktywów i zobowiązań oraz przychodów i kosztów | str. 210
 3. Podatek dochodowy odroczony jako typowa kategoria wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego | str. 246
Rozdział VI. Szczegółowe zasady wyceny typowych kategorii aktywów i zobowiązań | str. 255
 1. Materiały | str. 259
 2. Produkty | str. 289
 3. Towary | str. 328
 4. Środki trwałe | str. 342
 5. Wartości niematerialne i prawne | str. 404
 6. Inwestycje | str. 424
 7. Instrumenty finansowe a aktywa i zobowiązania finansowe | str. 459
 8. Rozrachunki | str. 550
 9. Rozliczenia międzyokresowe | str. 591
 10. Rezerwy | str. 606
Rozdział VII. Szczegółowe zasady pomiaru kapitału własnego i wyniku finansowego | str. 635
 1. Kapitał własny | str. 636
 2. Ustalanie wyniku finansowego | str. 656
Rozdział VIII. Szczegółowe zasady pomiaru i prezentacji podatku dochodowego | str. 717
 1. Istota podatku dochodowego odroczonego i jego miejsce w systemie rachunkowości | str. 719
 2. Istota podejścia bilansowego stosowana do pomiaru podatku dochodowego odroczonego | str. 734
 3. Zasady wyceny aktywów i rezerw z tytułu podatku dochodowego odroczonego | str. 746
 4. Zasady ustalania kosztów i przychodów z tytułu podatku dochodowego odroczonego i ich klasyfikacja | str. 759
 5. Podsumowanie – przykład całościowy | str. 773
CZĘŚĆ III. JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE FINANSOWE – ZASADY SPORZĄDZANIA  | str. 783
Rozdział IX. Polityka rachunkowości jako narzędzie kształtowania sprawozdania finansowego | str. 785
 1. Definicja i zakres polityki rachunkowości | str. 786
 2. Polityka rachunkowości w świetle polskiego prawa bilansowego | str. 800
 3. Zmiany polityki rachunkowości i ich wpływ na sprawozdania finansowe | str. 809
Rozdział X. Podstawowe składniki sprawozdania finansowego – bilans oraz rachunek zysków i strat | str. 829
 1. Wprowadzenie | str. 830
 2. Bilans jako źródło informacji o sytuacji finansowej jednostki | str. 835
 3. Rachunek zysków i strat jako źródło informacji o dokonaniach jednostki | str. 857
Rozdział XI. Pozostałe składniki jednostkowego sprawozdania finansowego | str. 871
 1. Rachunek przepływów pieniężnych | str. 872
 2. Informacja dodatkowa | str. 894
 3. Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym | str. 928
Załącznik nr 1. Zakres informacyjny sprawozdania finansowego jednostek zgodnie z ustawą o rachunkowości | str. 933
 1. Ogólne zasady sporządzania sprawozdania finansowego | str. 934
 2. Zakres informacyjny sprawozdania finansowego w pełnej wersji (zgodnie z załącznikiem nr 1 do u.rach.) | str. 940
 3. Sprawozdanie finansowe jednostek mikro oraz jednostek małych | str. 943
Załącznik nr 2. Proceduralne i techniczne aspekty systemu rachunkowości przedsiębiorstwa | str. 947
 1. Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych | str. 948
 2. Ochrona danych dotyczących rachunkowości | str. 969
 3. Odpowiedzialność karna | str. 972
Załącznik nr 3. Zakres informacyjny sprawozdań niefinansowych zgodnie z polskim prawem bilansowym | str. 977
 1. Sprawozdanie z działalności jednostki | str.978
 2. Sprawozdanie z informacji niefinansowych | str. 986
 3. Dobre praktyki w zakresie raportowania informacji niefinansowych | str. 991
Indeks rzeczowy | str. 995
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

57,00 zł
76,00 zł

System finansowy – aktualne wyzwania i perspektywy rozwoju. Tom 27

Destabilizacja rynków finansowych, która wystąpiła w latach 2007-2009 wciąż wpływa na funkcjonowanie systemu finansowego na świecie. Kry­zys, który został zapoczątkowany w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych rozprzestrzenił się n...
99,00 zł
110,00 zł

Wytyczne w zakresie cen transferowych dla transakcji finansowych

Z uwagi na brak dostępu do danych porównawczych, właściwa wycena transakcji finansowych często jest problematyczna i w konsekwencji może powodować ryzyko sporu z organem podatkowym.Autorki zawarły w publikacji praktyczne wskazówki, ...
17,16 zł
19,95 zł

Rachunkowość zarządcza

Jubileusz 45 lecia pracy naukowej prof. dr hab. Ireny Sobańskiej jest wyjątkowy. Działalność akademicka Jubilatki zasługuje na uznanie w wielu różnych wymiarach – teoretycznym i praktycznym, naukowym i dydaktycznym, krajowym i zagranicznym...
54,75 zł
73,00 zł

Rachunkowość i finanse – od informacji do decyzji. Zainteresowania młodego pokolenia. Tom 3

Według rozpowszechnionej definicji podejmowanie decyzji to proces nielosowego, uświadomionego wyboru jednej spośród co najmniej dwóch możliwości. Definicja ta może sugerować jakąś skomplikowaną operację logiczną, jednak nie w każdym przyp...
34,50 zł
46,00 zł

Zapobieganie i zarządzanie kryzysem finansowym

Głównym celem niniejszej publikacji jest identyfikacja przyczyn rosnącego ryzyka systemowego oraz ocena działań podejmowanych w skali międzynarodowej, aby to ryzyko minimalizować, a w konsekwencji zapobiegać kryzysom finansowym lub ograniczać ic...
83,16 zł
99,00 zł

Infrastruktura rynku finansowego - kierunki zmian i ich skuteczność w ujęciu międzysektorowym

Celem niniejszej monografii jest przedstawienie strategicznych wyzwań rozwojowych i ocena skuteczności infrastruktury polskiego rynku finansowego w kontekście nowej globalnej architektury finansowej.Autorzy skoncentrowali się na powiązaniac...
34,61 zł
41,20 zł

Samodzielność finansowa samorządu terytorialnego w Polsce

Książka obejmuje wiedzę dotyczącą samodzielności finansowej samorządu terytorialnego w Polsce w zakresie planowania budżetu, kształtowania dochodów, realizacji zadań publicznych oraz zadłużania się. Autor przedstawił teoretyczne podstawy samodzi...
12,90 zł
15,00 zł

Współczesne problemy i kierunki transformacji rachunkowości i rewizji finansowej. Tom 1.

Autorzy tekstów zamieszczonych w niniejszym tomie monografii prezentują poglądy na temat współczesnych problemów rachunkowości finansowej, sprawozdawczości finansowej i rewizji finansowej, wskazując tym samym przyszłe kierunki ich ...
4,47 zł
5,96 zł

Euro a integracja europejskich rynków finansowych (wyd. III zmienione). Rozdział 1. Koncepcja integracji monetarnej

Integracja walutowa jest kluczowym elementem procesu integracji krajów europejskich trwającego ponad pół wieku i ma kluczowe znaczenie dla efektywności procesu integracji rynków finansowych w Unii Europejskiej. Zastąpienie walut na...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!