Odruchy, uczenie się i zachowanie
Rodzice są zazwyczaj pierwszymi osobami, które dostrzegają, że ich dziecko doświadcza trudności rozwojowych. Często nie wiedzą dokładnie, na czym polega problem, ale czują, że ich dziecko czymś się różni od pozostałych. Jeśli objawy nie są poważne, trudności te są często ignorowane, a rodzice informowani, że „dziecko z tego wyrośnie”. Choć jest oczywiście prawdą, że wiele dzieci wyrasta ze swych wczesnych problemów, warto wiedzieć, że rozwój ruchowy dziecka na początkowych etapach życia ma wpływ na zachowanie i osiągnięcia szkolne w późniejszym dzieciństwie. Jeżeli niedojrzałość neuromotoryczna będzie się utrzymywać, istnieje ryzyko, że dziecko będzie doświadczać specyficznych trudności w nauce i zaburzeń zachowania na różnych etapach swojego życia.
Sally Goddard Blythe w przystępny sposób wyjaśnia prawidłowy przebieg rozwoju dziecka oraz pokazuje metody, za pomocą których można rozpoznawać nieprawidłowości rozwoju i minimalizować ich skutki. Celem tej książki jest nie tylko udzielenie wyjaśnień, DLACZEGO niektóre dzieci są zagrożone niedojrzałością neuromotoryczną, ale również zasugerowanie, JAK ją rozpoznać i pomóc im pokonać przeszkody hamujące osiąganie sukcesów w szkole i w życiu.
Strony 15-17.pdf(pdf)
70 KB
Strony 9-10.pdf(pdf)
67 KB
Sally Goddard-Blythe
Sally Goddard Blythe jest konsultantem do spraw Edukacji Neurorozwojowej. Obecnie pełni również funkcję kierownika Instytutu Psychologii Neurofizjologicznej (INPP) w Chester, w Anglii. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z neurorozwojem, jest także autorką wielu książek i publikacji na temat rozwoju dziecka oraz roli, jaką czynniki neurorozwojowe odgrywają w specyficznych trudnościach w uczeniu się. Jej pierwsza książka, Reflexes, Learning and Behavior (Odruchy, uczenie się i zachowanie) jest źródłem podstawowych informacji dla wielu innych profesjonalistów na całym świecie, którzy obecnie posługują się opracowaną przez nią metodą oceny odruchów. W swoich kolejnych książkach, The Well Balanced Child (Dziecko z prawidłową równowagą) oraz What Babies and Children Really Need (Czego naprawdę potrzebują dzieci) autorka zgłębia znaczenie rozwoju fizycznego dla skutecznego uczenia się, zdrowia, dobrego samopoczucia oraz integracji społecznej w późniejszym okresie.
Sally Goddard Blythe jest także autorką Baterii Testów INPP oraz Programu Ćwiczeń Rozwojowych Przeznaczonych do Użytku Szkolnego, który jest całorocznym programem codziennych ćwiczeń, obejmujących wszystkie dzieci w klasie szkolnej. Program ten stał się przedmiotem licznych opublikowanych badań, którymi początkowo objęto 810 dzieci ze szkół całej Anglii. Celem programu jest dostarczenie nauczycielom metody, która umożliwiłaby im identyfikację fizycznej gotowości do podjęcia nauki, oraz instruktażu, w jaki sposób wykorzystywać program interwencji fizycznych do wspomagania fizycznej gotowości do podjęcia nauki u dzieci w każdym wieku.