Gwarancja dostawy nawet na następny dzień! Zobacz więcej

Prawo i literatura. Szkice drugie

Marek Wąsowicz, Jarosław Kuisz
21,70 zł -30%
31,00 zł
Cena okładkowa
31,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
1 sty 2017
Format pliku
eBook (pdf)
Autor/Redaktor
Marek Wąsowicz, Jarosław Kuisz

Prawo i literatura. Szkice drugie

Niniejszy tom esejów stanowi kontynuację opublikowanego w 2015 r. zbioru Prawo i literatura. Szkice, poświęconego tematyce prawnej w literaturze polskiej XIX w. Tym razem przedmiotem analizy (…) stały się wybrane utwory literackie okresu międzywojennego. Podobnie jak w przypadku poprzedniego tomu staraliśmy się sięgać po różne gatunki (…) i tematykę w różny sposób odnoszącą się do rzeczywistości ówczesnej Polski. Mamy świadomość tego, że ta panorama nie jest kompletna, że brakuje w niej wielu ważnych autorów i ważnych utworów, ale wydaje się, że omówione przykłady dają dostatecznie dużo materiału do ogólniejszych spostrzeżeń dotyczących zarówno oceny prawa i jego roli w świadomości społecznej II Rzeczypospolitej, jak i sposobu traktowania prawa jako tworzywa literackiego, zrozumiałego i atrakcyjnego dla czytelników. Pamiętajmy przy tym, że czasy II Rzeczypospolitej to okres budowy od podstaw, w dramatycznych niekiedy okolicznościach, instytucji polskiej państwowości i ujednolicanego prawa. W dziełach literackich jak w lustrze, a niekiedy jak w krzywym zwierciadle zobaczyć możemy niebezpieczeństwa towarzyszące tym wielkim zadaniom. Ze wstępu Marka Wąsowicza Autorzy omawiają wątki prawne w utworach: Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Witolda Gombrowicza, Juliusza Kadena-Bandrowskiego, Zofii Nałkowskiej, Adama Nasielskiego, Tadeusza Rittnera, Jerzego Szaniawskiego, Juliana Tuwima i Stefana Żeromskiego.

Spis treści

Marek Wąsowicz Obraz prawa w literaturze dwudziestolecia międzywojennego. Uwagi wstępne 7 Jarosław Kuisz O przyszłości ruchu prawo i literatura – zarys problematyki 24 Gniewomir Kuchta Jak śmietnik w salon zmieniano. Wybrane aspekty prawne w Generale Barczu Juliusza Kadena-Bandrowskiego 32 Aleksander Ujazdowski Prawo w służbie przesłania Przedwiośnia – rozważania o powieści Stefana Żeromskiego 50 Piotr Jakubowski Analiza środowiska urzędniczego w Romansie Teresy Hennert Zofii Nałkowskiej 67 Piotr Szczepański „Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość” – od prozaicznego żartu aż po dogłębną refleksję nad prawem w twórczości Juliana Tuwima 92 Joanna Derlikiewicz Obraz prawa w powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy 123 Maria Ziemka Obraz polskiej Policji Państwowej i kryminologii w powieściach Adama Nasielskiego 144 Bartosz Soloch Tadeusz Rittner: nie taka polska rewolucja 164 Karolina Król Zbrodnia z premedytacją Witolda Gombrowicza, czyli o zbrodni nigdy nie popełnionej 183 Kacper Oleksy Obrona jako akt moralnej próby – Adwokat i róże Jerzego Szaniawskiego 214 O autorach 246 Indeks nazwisk 248

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Strach o suwerenność
Książka
42,39 zł -47%
79,99 zł Cena okładkowa
79,99 zł Najniższa cena
Prawo i obywatel
28,00 zł -30%
40,00 zł Cena okładkowa
40,00 zł Najniższa cena
Prawo w epoce populizmu
44,10 zł -30%
63,00 zł Cena okładkowa
63,00 zł Najniższa cena
Ewolucja ustrojów państwowych i instytucji prawnych
64,00 zł
Prawo i obywatel
Książka
44,54 zł -5%
46,88 zł Cena okładkowa
46,88 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Prawo i literatura
Książka
28,43 zł -5%
29,93 zł Cena okładkowa
29,93 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Prawo i literatura Szkice drugie
Książka
33,16 zł -5%
34,91 zł Cena okładkowa
34,91 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Trudne rozliczenia z przeszłością Tom 1
Książka
44,54 zł -5%
46,88 zł Cena okładkowa
46,88 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Ewolucja ustrojów państwowych i instytucji prawnych
Książka
65,55 zł -5%
69,00 zł Cena okładkowa
69,00 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

The End of Liberal Mind
Książka
46,55 zł -5%
49,00 zł Cena okładkowa
49,00 zł Najniższa cena

Brak w magazynie

Książki tego wydawnictwa
Zranione uzdrowicielki. Od epistemologii kobiecych do sprawiedliwości relacyjnej
30,87 zł -30%
44,10 zł Cena okładkowa
44,10 zł Najniższa cena
Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku
34,55 zł -30%
49,35 zł Cena okładkowa
49,35 zł Najniższa cena
Ludobójstwo kulturowe na Bałkanach Zachodnich z perspektywy kryminologicznej
29,40 zł -30%
42,00 zł Cena okładkowa
42,00 zł Najniższa cena
Cosmopolitan Law
29,40 zł -30%
42,00 zł Cena okładkowa
42,00 zł Najniższa cena
Technologia wspomagająca w edukacji specjalnej i włączającej. Poszukiwanie wskaźników jakości
33,74 zł -30%
48,20 zł Cena okładkowa
48,20 zł Najniższa cena
Cyfrowa sfera publiczna
23,80 zł -30%
34,00 zł Cena okładkowa
34,00 zł Najniższa cena
Prawna, polityczna czy żadna?
31,08 zł -30%
44,40 zł Cena okładkowa
44,40 zł Najniższa cena
Rise and fall: The Soviet Union's Grand Strategy
41,02 zł -30%
58,60 zł Cena okładkowa
58,60 zł Najniższa cena
Wpływ minihisteroskopowego nacięcia śluzówki jamy macicy u biorczyń w programie zapłodnienia pozaustrojowego z adopcją komórek jajowych na skuteczność leczenia niepłodności
18,55 zł -30%
26,50 zł Cena okładkowa
26,50 zł Najniższa cena
Uniwersalizm praw człowieka a relatywizm kulturowy. Studium wyobraźni wielokulturowej
26,46 zł -30%
37,80 zł Cena okładkowa
37,80 zł Najniższa cena

Prawo i literatura. Szkice drugie: Odkryj z nami literackie oblicza prawa w okresie międzywojennym

Zapraszamy do fascynującej podróży po literaturze polskiej okresu międzywojennego, gdzie prawo odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej. W tym tomie esejów zgłębiamy różnorodne utwory i gatunki, odkrywając ich związki z rzeczywistością tamtych lat. Przygotowaliśmy dla Państwa rekomendacje, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak prawo i kultura przenikały się w literackim świecie tamtej epoki.

  1. Twórczość Franza Kafki. Tożsamość kulturowa i literacka: Ta książka naukowa zagłębia się w twórczość Franza Kafki, analizując jej tożsamość kulturową i literacką z polskiej perspektywy. To wyjątkowa propozycja dla tych, którzy chcą zgłębić kafkowskie fenomenty i estetykę jego poezji, wykraczając poza tradycyjne badania.
  2. Próby topograficzne: Zbiór szkiców interpretujących różnorodne utwory współczesnej literatury, od zapomnianych po klasyczne. Autorka zwraca uwagę na utwory emigrantów i krajowych pisarzy, ukazując bogactwo i różnorodność współczesnej literackiej topografii.
  3. Ethos rycerski w kulturze. Tradycje i kontynuacje. T. II: Ethos sarmac: Tom drugi monografii o ethosie rycerskim, skupiający się na kulturze sarmackiej. Autorzy analizują zarówno heroiczne postawy, jak i codzienne praktyki szlachty, ukazując jej fascynację rzymskimi cnotami i ich kontynuacje.
  4. Korespondencja i literatura okolicznościowa w kręgu magnaterii Wielkie: Ta publikacja odkrywa przed nami listy i utwory okolicznościowe z XVII wieku, pochodzące z rodziny Radziwiłłów i Sapiehów. To fascynujące spojrzenie na prywatne życie i rywalizacje magnatów litewskich, ukazane poprzez ich korespondencję.
  5. Od oświecenia ku romantyzmowi i dalej… Autorzy – dzieła – czytelnicy.: Szósty tom serii o literaturze polskiej od XVIII do XIX wieku, analizujący twórczość i recepcję dzieł takich autorów jak Jan Potocki i Antoni. To cenne źródło dla badaczy zainteresowanych przemianami literatury i jej odbiorem.
  6. Żeromski i inni: Ta książka to kontynuacja serii o kulturze polskiej, skupiająca się na twórczości Stefana Żeromskiego i jego miejscu w literaturze. Zbiór studiów i szkiców analizuje różne aspekty jego życia i twórczości, podkreślając jego znaczenie dla polskiej kultury.
  7. Narodziny romantyzmu w Polsce i na świecie: Ta publikacja gromadzi teksty z sympozjum o początkach romantyzmu, ukazując jego wielość kontekstów i dyskursów. To fascynujące spojrzenie na romantyzm jako zjawisko globalne, od Europy po inne kontynenty.
  8. Poza rusofobią i rusofilią?: Kontynuacja refleksji nad polskimi postawami wobec Rosji, analizująca artystyczne formy wyrażania rusofobii i rusofilii. To ważne studium o tym, jak polska literatura i kultura od XIX wieku do dziś podchodziły do relacji z Rosją.
  9. E fructu arbor cognoscitur… W sześćsetną rocznicę urodzin Jana Długosz: Zbiór referatów poświęconych Janowi Długoszowi, ukazujących jego wkład w historiografię i kulturę Polski. To fascynujące spojrzenie na jego życie, działalność i mitologię słowiańską w jego pismach.
  10. Szklarz: Portret Stefana Napierskiego, jednego z najbardziej wykształconych literatów międzywojnia, znanego jako poeta, krytyk i powieściopisarz. Książka ukazuje jego życie, twórczość i artystyczne przetworzenia autobiograficznych wątków, wpisując się w europejskie tradycje literackie.
Prawo i literatura. Szkice drugie

Prawo i literatura. Szkice drugie

21,70 zł -30%
31,00 zł
Cena okładkowa
31,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką