Darmowa dostawa już od 79zł! Zobacz więcej

Prawo w epoce populizmu

44,10 zł -30%
63,00 zł
Cena okładkowa
63,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
28 lis 2023
Format pliku
eBook (pdf)

Prawo w epoce populizmu

Monografia powstała jako pokłosie konferencji zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na temat relacji współczesnego populizmu i prawa. Temat ten jest obecnie żywo dyskutowany w globalnej oraz regionalnej nauce prawa, konstytucjonalizmie oraz filozofii politycznej. Już prawie dwadzieścia lat temu niderlandzki politolog Cas Mudde pisał, że nadchodzi „populistyczny Zeitgeist”. Od tego czasu problem nie stracił nic na znaczeniu, a w Polsce od 2015 roku stał się jednym z głównych problemów szerokiego dyskursu rządów prawa. Dlatego publikacja ma szanse wzbudzić zainteresowanie rozległego środowiska nauk społecznych. Tym bardziej że „populizm i prawo” to nie tylko problem akademicki, lecz także ważna część codziennych dyskusji politycznych w Polsce oraz w Europie. dr Michał Stambulski Erasmus University Rotterdam, Uniwersytet Wrocławski Niewątpliwym atutem monografii jest przyjęta konwencja metodologiczna. W rozbudowanym wstępie autorstwa jej Redaktora sformułowano konkretne pytania badawcze, na które odpowiedzieli autorzy poszczególnych rozdziałów. W szczególności podjęto pytania: kto jest uważany za populistę; jakie są metody działania rządów populistycznych; czy populizm jest skuteczny w realizacji założonej polityki, oraz – chyba najbardziej interesujące pytanie Redaktora – „czy programy populistów oraz prowadzone przez nich działania wiążą się z konceptualizacją i implementacją jakiegoś nowego modelu stosunków gospodarczo-społecznych, który to model mógłby zostać potraktowany jako alternatywa dla obowiązującego obecnie modelu liberalnej gospodarki rynkowej?”. dr hab. Artur Kotowski

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Prywatność a jawność. Bilans 25-lecia i perspektywy na przyszłość
129,00 zł
Prawo i obywatel
28,00 zł -30%
40,00 zł Cena okładkowa
40,00 zł Najniższa cena
The Concept of Dilemma in Legal and Judicial Ethics
169,00 zł
Prawo i literatura. Szkice drugie
21,70 zł -30%
31,00 zł Cena okładkowa
31,00 zł Najniższa cena
Prawo konstytucyjne. Kompendium. Wydanie 2
59,00 zł
Od rządów siły do rządów prawa
27,30 zł -30%
39,00 zł Cena okładkowa
39,00 zł Najniższa cena
Pozycja ustrojowa sędziego
102,00 zł
Retoryczne i logiczne podstawy argumentacji prawniczej
85,00 zł
Znaczenie normatywne ustawowych znamion typu czynu zabronionego
146,00 zł
Prawo karne. Wydanie 4
99,00 zł
Książki tego wydawnictwa
Zranione uzdrowicielki. Od epistemologii kobiecych do sprawiedliwości relacyjnej
30,87 zł -30%
44,10 zł Cena okładkowa
44,10 zł Najniższa cena
Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce w świetle wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku
34,55 zł -30%
49,35 zł Cena okładkowa
49,35 zł Najniższa cena
Ludobójstwo kulturowe na Bałkanach Zachodnich z perspektywy kryminologicznej
29,40 zł -30%
42,00 zł Cena okładkowa
42,00 zł Najniższa cena
Cosmopolitan Law
29,40 zł -30%
42,00 zł Cena okładkowa
42,00 zł Najniższa cena
Technologia wspomagająca w edukacji specjalnej i włączającej. Poszukiwanie wskaźników jakości
33,74 zł -30%
48,20 zł Cena okładkowa
48,20 zł Najniższa cena
Cyfrowa sfera publiczna
23,80 zł -30%
34,00 zł Cena okładkowa
34,00 zł Najniższa cena
Prawna, polityczna czy żadna?
31,08 zł -30%
44,40 zł Cena okładkowa
44,40 zł Najniższa cena
Rise and fall: The Soviet Union's Grand Strategy
41,02 zł -30%
58,60 zł Cena okładkowa
58,60 zł Najniższa cena
Wpływ minihisteroskopowego nacięcia śluzówki jamy macicy u biorczyń w programie zapłodnienia pozaustrojowego z adopcją komórek jajowych na skuteczność leczenia niepłodności
18,55 zł -30%
26,50 zł Cena okładkowa
26,50 zł Najniższa cena
Uniwersalizm praw człowieka a relatywizm kulturowy. Studium wyobraźni wielokulturowej
26,46 zł -30%
37,80 zł Cena okładkowa
37,80 zł Najniższa cena

Prawo w epoce populizmu: Kluczowe wyzwania współczesnej jurysprudencji

Monografia „Prawo w epoce populizmu” analizuje relacje między populizmem a systemem prawnym, uwzględniając zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne. Opierając się na dyskusjach naukowych i wydarzeniach politycznych, publikacja stanowi cenne źródło wiedzy dla środowisk zajmujących się prawem, konstytucjonalizmem oraz filozofią polityczną. Rekomendujemy szczególnie rozważenie kwestii wspólnych wartości prawa międzynarodowego i krajowego, wyzwań wynikających z rozwoju technologii, a także czynników wpływających na rolę administracji publicznej w kontekście populistycznych trendów.

  1. Wspólne wartości prawa międzynarodowego europejskiego i krajowego: Ta monografia analizuje wspólne wartości trzech systemów prawnych – międzynarodowego, europejskiego i krajowego. Autorzy starają się odpowiedzieć, czy istnieje część wspólna tych zbiorów oraz jakie są tego implikacje, co czyni ją fascynującym źródłem wiedzy dla prawników i badaczy prawa społecznego.
  2. Nowe technologie jako źródło wyzwań dla systemu prawa w Polsce: Ta monografia prezentuje najnowsze opracowania z konferencji dotyczącej wpływu nowoczesnych technologii na system prawny w Polsce. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto interesuje się przyszłością prawa w erze cyfrowej i wyzwaniami, które niosą za sobą innowacje technologiczne.
  3. Czynniki zmniejszające rolę władczych form działania administracji ska: Unikalne opracowanie łączące teorię, dogmatykę prawa i badania empiryczne na temat czynników ograniczających rolę administracji skarbowej. To pozycja dla specjalistów prawniczych, którzy chcą zgłębić nowatorskie koncepcje w dziedzinie prawa podatkowego.
  4. Rola prawa w systemie gospodarki przestrzennej: Ta książka przedstawia kluczowe zagadnienia dotyczące wpływu prawa na planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, łącząc doktrynę prawa z naukami takimi jak urbanistyka, geografia czy socjologia. Idealna dla tych, którzy chcą zrozumieć interdyscyplinarne aspekty prawa przestrzennego.
  5. Zarys koncepcji placebo legislacyjnego: Autor używa metafory medycznego placebo, aby wyjaśnić, jak niektóre akty prawne mogą służyć bardziej celom politycznym niż rozwiązywaniu realnych problemów społecznych. To fascynująca analiza mechanizmów legislacyjnych i ich skuteczności.
  6. Sport a przestępczość zorganizowana: Ta monografia oparta na konferencji naukowej analizuje powiązania między sportem a przestępczością zorganizowaną, prezentując nowatorskie spojrzenie na problem na poziomie krajowym i międzynarodowym. To obowiązkowa lektura dla badaczy bezpieczeństwa i prawa sportowego.
  7. Konstytucyjne interregnum: To podsumowanie badań nad transformacjami ustrojowymi XX wieku, prowadzonych przez studentów i doktorantów, które analizują najważniejsze elementy zmian ustrojowych w kulturze prawnej euroatlantyckiej. Idealne dla zainteresowanych historią i teorią konstytucji.
  8. Bezpieczeństwo społeczne jednostki. Założenia i polska rzeczywistość: Ta publikacja uzupełnia lukę w badaniach nad bezpieczeństwem, zwracając uwagę na aspekty ekonomiczne, społeczne i prawne, które są często pomijane. Polecana wszystkim, którzy chcą zgłębić wielowymiarowe ujęcie bezpieczeństwa społecznego.
  9. Wolność ekspresji sędziego w czasach kryzysu kultury polityczno-prawne: Książka analizuje rolę sędziów i sądów w demokratycznym państwie, zwracając uwagę na wolność wypowiedzi i normy etyczne. To ważne źródło dla prawników i badaczy prawa konstytucyjnego w czasach kryzysu kulturowego.
  10. Przeskalowanie urban governance: Autor bada relacje między administracją miejską a procesami decyzyjnymi z udziałem mieszkańców, nawiązując do koncepcji przeskalowania państwa. To fascynująca lektura dla urbanistów, socjologów i prawników zainteresowanych rozwojem miast.
Prawo w epoce populizmu

Prawo w epoce populizmu

44,10 zł -30%
63,00 zł
Cena okładkowa
63,00 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką