Psychologia Kluczowe koncepcje Tom 4
Psychologia osobowości to prezentacja kolejnych trzech ważnych obszarów psychologii: teorii osobowości, zaburzeń psychicznych i ich terapii.
Autorzy, przedstawiając kilka teoretycznych ujęć osobowości pokazują, że niektóre teorie kładą większy nacisk na naturę, inne na wychowanie lub są lepiej dostosowane do rozwiązywania określonych problemów. Zgłębiając osobowość, zaczęli od przeglądu czynników, które wszystkich nas ukształtowały. Autorzy przeanalizowali również sposób definiowania zaburzeń psychicznych i przedstawili sposoby ich diagnozy. Pokazali także, w jaki sposób oddziaływania terapeutyczne podlegają wpływom historii i kultury. Ponadto przyjrzeli się medycznym formom leczenia zaburzeń psychicznych, w tym farmakoterapii, hospitalizacji, psychochirurgii oraz "terapii wstrząsowej". Pomagają czytelnikowi spojrzeć krytycznie na nierozstrzygnięty dylemat w obszarze terapii: "leki czy psychoterapia?" oraz stwarzający podziały problem ograniczania terapii do technik o potwierdzonej skuteczności.
Patroni medialni:

Philip Zimbardo
ur. 1933
Zyskał sobie międzynarodową sławę jako „twarz i głos współczesnej psychologii” dzięki swemu popularnemu telewizyjnemu cyklowi edukacyjnemu Discovering Psychology (Odkrywając psychologię), produkowanemu przez telewizję PBS, oraz częstej obecności w mediach i bestsellerowym książkom, takim jak Paradoks czasu (wspólnie z Johnem Boydem, WN PWN, 2009) czy Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? (WN PWN, 2008), a wreszcie, dzięki należącemu już do klasyki, Stanfordzkiemu Eksperymentowi Więziennemu.
Zimbardo był profesorem Uniwersytetu Stanforda od 1968 roku (obecnie na emeryturze). Wcześniej wykładał na uniwersytetach Yale, New York i Columbia. Nadal prowadzi zajęcia z psychologii terroryzmu w Naval Post Graduate School w Monterey w stanie Kalifornia oraz z psychologii społecznej na Palo Alto University w Kalifornii. W 2002 roku był przewodniczącym American Psychological Association (Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne), dwukrotnie przewodniczącym Western Psychological Association (Zachodnie Towarzystwo Psychologiczne) oraz kierował pracami Council of Scientific Society Presidents (Rada Przewodniczących Towarzystw Naukowych). Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Western Psychological Foundation (Zachodnia Fundacja Psychologiczna) oraz dyrektora Center for Interdisciplinary Policy, Education, and Research on Terrorism (Interdyscyplinarne Centrum Polityki, Edukacji i Badań nad Terroryzmem).
W związku ze swoją działalnością edukacyjną, naukową, pisarską i medialną, a także za zasługi dla rozwoju psychologii, Zimbardo otrzymał liczne nagrody i tytuły. Jest laureatem Nagrody Fundacji Vaclava Havla za życiowy dorobek badawczy nad kondycją istoty ludzkiej. Wśród ponad czterystu publikacji naukowych jego autorstwa, w tym pięćdziesięciu monografii i podręczników, znajdują się dwa najdłużej wydawane podręczniki psychologii: Psychologia i życie (wspólnie z Richardem Gerrigiem, WN PWN 2012) i Psychologia. Kluczowe koncepcje (wspólnie z Robertem Johnsonem i Vivian McCann, WN PWN 2017).
W ostatnich latach rozwój teorii perspektywy czasowej doprowadził do jego współpracy w Rosemary i Richardem Swordami. Efektem tej współpracy jest terapia równoważeniem postrzegania perspektyw czasowych, książka Siła czasu (WN PWN, 2013) oraz blog w Psycholody Today. Philip Zimbardo jest głównym konsultantem Aetas: Mind Balancing Apps.