Świat człowieka Świat kultury
Systematyczny wykład antropologii, opisujący zagadnienia teoretyczne, metodologiczne oraz praktyczne tej prężnie rozwijającej się dyscypliny. Autorka przedstawia zakres wiedzy niezbędny do sprawnego poruszania się w świecie różnorodności kulturowej, łącząc zdobycze antropologii światowej z polskim dziedzictwem badań etnologicznych i antropologicznych. Ważne miejsce w podręczniku zajmują zagadnienia etyczne związane z prowadzeniem badań antropologicznych.
W nowym wydaniu:
- dodano rozdziały o etniczności i płci kulturowej,
- zaktualizowany został rozdział o antropologii fizycznej,
- pozostałe rozdziały przejrzane i unowocześnione pod względem formy i przystępności dla czytelnika,
- usunięto szczegółową bibliografię - w zamian za to są lektury polecane,
- czytelny skład i czcionka.
Książka została podzielona na 2 części. Pierwsza została poświęcona samej analizie dyscypliny, mającej dostarczyć niejako oglądu zewnętrznego:
- przedmiot antropologii,
- miejsce antropologii wśród nauk o człowieku,
- podstawowe pojęcia antropologii,
- metodologiczna charakterystyka antropologii,
- problemy praktyki badawczej i zastosowanie wyników badań.
Druga ukazuje pewien zakres wiedzy pozytywnej, którą zgromadzono dzięki badaniom autorki; prezentuje ustalenia empiryczne osiągnięte w ciągu stulecia jej trwania. Ta wiedza empiryczna dotyczy przede wszystkim społeczeństwa pierwotnego - zbiorowości zarówno współczesnych czy żyjących do niedawna, jak i dawno już wymarłych:
- geneza kultury,
- najwcześniejsze okresy rozwoju kultury ludzkiej,
- gospodarka i sposoby adaptacji do środowiska naturalnego,
- struktura społeczna: pokrewieństwo i powinowactwo,
- struktura społeczna: hierarchia, organizacja polityczna, terytorium i etniczność,
- współczesność i przyszłość różnorodności kulturowej.
Pozycja jest adresowana do studentów socjologii oraz kierunków pokrewnych - historii, psychologii, filozofii. Autorka akcentuje w niej problematykę społeczną, kładąc niewielki nacisk na elementy kultury materialnej.
(PDF)
Fragmenty książki (s. 331-334)
160.7 KB
Ewa Nowicka
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, profesor, jeden z najbardziej znanych współczesnych antropologów. Od lat naucza, prowadzi również seminaria o problemach mniejszości etnicznych i rasowych, o spornych problemach antropologii, o "swoich" i "obcych", zwłaszcza w Polsce. Interesuje się postawami wobec innych ras, wobec odmienności etnicznej i rasowej, a także różnorodnością wyznaniową. Zajmuje się również problematyką kontaktów międzykulturowych i międzyetnicznych oraz akulturacją. Przeprowadziła liczne badania terenowe w Europie, na Syberii, w Mongolii i Chinach.
Jest autorką i współautorką, redaktorem i współredaktorem następujących książek: Bunt i ucieczka. Zderzenie kultur i ruchy społeczne (1972), Afrykanie z wyboru. Afryka w świadomości Murzynów amerykańskich (1979), Wigwamy, rezerwaty, slumsy (1988), Swoi i obcy (1990), Indianie Stanów Zjednoczonych. Antologia tekstów źródłowych (1991), Religia a obcość (1991), Gość w dom... Z problematyki zagranicznych studentów w Polsce (1993), Obcy u siebie. Luteranie warszawscy (1993), Inny obcy wróg (1996), Lamowie i sekretarze. Poziomy więzi społecznej we współczesnej Buriacji (1996), U progu wielokulturowości (1997), Goście i gospodarze: Problem adaptacji kulturowej w obozach dla uchodźców i w otaczających je społecznościach lokalnych (1998), U nas dole i niedole. Sytuacja Romów w Polsce (1999), Polacy czy cudzoziemcy? Polacy za wschodnią granicą (2000), Wielka Syberia małych narodów (2000).