Tubylcy Mailu Dzieła Tom 12
Przedostatni tom edycji dzieł Bronisława Malinowskiego zawiera 20 prac nie tłumaczonych dotychczas na język polski. Jest to szczegółowe omówienie różnych obszarów kultury, podstawowych form gospodarowania, stosunków społecznych i politycznych oraz relacji sąsiedzkich ludów zamieszkujących Polinezję i Nową Gwineę. Całość, wraz z opisem wierzeń, obrzędów i magii, stanowi monograficzne, wieloaspektowe ujęcie kultury mieszkańców Australii i wysp Pacyfiku. Przynosi też wiele informacji o samym Malinowskim jako badaczu, a także o sytuacji antropologii brytyjskiej w I połowie XX wieku.
Książka przeznaczona jest zarówno dla studentów nauk społecznych, jak i dla specjalistów i badaczy zajmujących się antropologicznym opisem świata.
Bronisław Malinowski
(7.04.1884 w Krakowie - 16.05.1942 w New Haven w Stanach Zjednoczonych); polski i brytyjski podróżnik, antropolog społeczny, etnolog, socjolog, religioznawca; prekursor funkcjonalizmu w badaniach nad kulturą. Prowadził badania na Wyspach Trobriandzkich, co zaowocowało wieloma cenionymi publikacjami, m.in.
Argonauci zachodniego Pacyfiku czy
Życie seksualne dzikich. Większość jego prac powstała w języku angielskim i na polski przekład musiała czekać wiele lat. W latach 80. Wydawnictwo Naukowe PWN rozpoczęło edycję wszystkich dzieł tego autora.
W badaniach naukowych zaproponował nowy styl pracy – długotrwałe i głębokie zetknięcie z badaną społecznością zwane "metodą intensywnych badań terenowych". Dzięki swoim poszukiwaniom naukowym oraz licznym publikacjom zyskał międzynarodową sławę, wpisując się na stałe w poczet klasyków myśli antropologicznej.
W latach 1910-1914 napisał 15 prac. Najważniejszą z nich i najobszerniejszą jest wczesna (opublikowana w 1913 roku) przedterenowa praca Rodzina wśród krajowców Australii. Studium socjologiczne, która przyniosła autorowi drugi doktorat (tym razem Uniwersytetu Londyńskiego), posłużyła mu jako punkt wyjścia badań nad systemami pokrewieństwa oraz – co najważniejsze – zwróciła na niego uwagę środowiska antropologicznego. Pracę uznano za wzór badań naukowych. Autor wykorzystał w niej różnego typu materiały zastane, takie jak sprawozdania urzędowe, zapiski administratorów i misjonarzy oraz gruntowne opisy interesujących go zjawisk. Pozostałe prace dopełniają wątek australijski w twórczości Malinowskiego. Są to teksty z zakresu socjologii religii, rodziny, kultury, a także ekonomii.