MENU

Wolność działalności gospodarczej w polskiej i niemieckiej kulturze prawnej - perspektywa komparystyczna. Freiheit der wirtschaftlichen Tätigkeiten in der Polnischen und Deutschen Rechtskultur - eine rechtsvergleichende Perspektive

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
 • Druk: 2021

 • Autor: Ewa Przeszło, Magdalena Jaś-Nowopolska, Michał Biliński

 • Wydawca: C.H.Beck

 • Formaty:
  PDF
  (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 199,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 167,16 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

179,10
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Wolność działalności gospodarczej w polskiej i niemieckiej kulturze prawnej - perspektywa komparystyczna. Freiheit der wirtschaftlichen Tätigkeiten in der Polnischen und Deutschen Rechtskultur - eine rechtsvergleichende Perspektive

Wolność działalności gospodarczej, niezależnie od sposobu jej prawnego wyartykułowania, pełni doniosłą rolę w ramach ustrojów gospodarczych Polski oraz Niemiec. Na gruncie art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, przypisuje się jej charakter zasady ustrojowej, która tworzy podstawę dla społecznej gospodarki rynkowej. Z innego punktu widzenia, wolność gospodarcza stanowi zarazem prawo podmiotowe, którego treść sprowadza się do możliwości swobodnego oraz wolnego od ingerencji państwa uczestnictwa w życiu gospodarczym. W prawie niemieckim wolność gospodarcza, choć nie została wyrażona wprost w Ustawie Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec, jest jednak wywodzona z innych konstytucyjnie gwarantowanych praw podstawowych. Przede wszystkim, wymienić w tym miejscu należy wolność wyboru zawodu, ochronę własności (w tym również własności przedsiębiorstwa), swobodę zrzeszania się a także ogólną wolność działania.

Dla wymienionych wyżej obszarów prawnych, dyskusja na temat istoty wolności gospodarczej oraz dopuszczalnego zakresu jej ograniczania pozostaje niezmiennie aktualna. Jest to przede wszystkim konsekwencją dynamicznie rozwijających się nowych obszarów komercyjnej aktywności, jak również ciągłego kształtowania się nowych zagrożeń społecznych oraz cywilizacyjnych, które skutkują określonymi reakcjami ze strony ustawodawcy. W tym stanie rzeczy za potrzebne uznano opracowanie publikacji naukowej obejmującej wybrane zagadnienia prawne towarzyszące problematyce wolności gospodarczej w polskim oraz niemieckim porządku prawnym.

Monografia została podzielona na trzy merytoryczne części.

W części pierwszej zaprezentowano analizy nawiązujące do istoty wolności gospodarczej w Polsce oraz Republice Federalnej Niemiec. We wskazanym bloku tematycznym znalazły się opracowania dotyczące wywodzonej z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej podstawy dla formułowania prawa podmiotowego przysługującego osobie podejmującej działalność gospodarczą, relacji w jakiej wolność gospodarcza pozostaje w stosunku do wolności zrzeszania się przedsiębiorców, jak również kwestii korzystania z konstytucyjnie zagwarantowanej wolności gospodarczej przez podmioty wyłączone z zakresu obowiązywania polskiej ustawy Prawo przedsiębiorców. Z powyższymi rozważaniami korespondują cztery prace autorów niemieckich, poświęcone źródłom wolności działalności gospodarczej, z której korzystają podmioty prawa; konstytucyjnym podstawom gospodarczej wolności zrzeszania się oraz ochronie praw podstawowych w kontekście zadań państwa z zakresu ochrony klimatu. Uzupełnienie dla przedstawionych w tej części zagadnień stanowi opracowanie na temat zasady zrównoważonego rozwoju oraz znaczenia jakie może ona odegrać na płaszczyźnie niemieckiego prawa cywilnego. W pierwszym z bloków tematycznych umieszczono również pracę zawierającą wprowadzenie historyczne dotyczące ewolucji podstaw prawnych wolności gospodarczej w Polsce w latach 1918–1989 oraz tekst na temat zasad opracowywania projektów aktów normatywnych z zakresu prawa gospodarczego.

Część druga książki została poświęcona aktualnym dylematom prawnym towarzyszącym ograniczaniu swobody działalności gospodarczej. Wśród przedstawionych w tym miejscu opracowań wymienić należy pracę na temat dopuszczalności wprowadzania w Polsce stosownych restrykcji aktami prawa miejscowego jednostek samorządu terytorialnego oraz pozostający z nim w merytorycznym związku szkic dotyczący ograniczeń działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych. W drugim bloku tematycznym umieszczono również opracowanie na temat regulowania wymogów transakcji bezgotówkowych w ujęciu komparatystycznym, tj. na tle rozwiązań przyjętych w polskim oraz niemieckim porządku prawnym. W oparciu o podobny schemat skonstruowany został również drugi tekst na temat rynku finansowego, w którym z perspektywy niemieckich oraz polskich regulacji przedstawiono najważniejsze dylematy prawne towarzyszące kwestii obejmowania nadzorem finansowym rynku kryptowalut. W kolejnych pracach części drugiej publikacji zaprezentowano uwagi odnoszące się do ograniczeń działalności komercyjnej, jakie napotykają przedstawiciele wolnych zawodów. Do powyższego problemu nawiązano w tekstach dotyczących podejmowania tzw. innych zajęć zarobkowych przez adwokatów w Polsce oraz nietożsamej ze świadczeniem pomocy prawnej aktywności zawodowej adwokatów w Republice Federalnej Niemiec. Część drugą zamyka bardzo aktualne w obydwu krajach zagadnienie prawnej ochrony zwierząt, z którą muszą łączyć się ograniczenia takiej działalności gospodarczej, która posiada cechy hodowli przemysłowej.

W części trzeciej monografii ujęto szereg spostrzeżeń nawiązujących do problematyki tzw. „regulacji covidowej". Cechę wspólną opracowań zawartych w ostatnim bloku tematycznym stanowią liczne wnioski odnoszące się do podłoża, zasięgu oraz legalności wprowadzanych w powyższym zakresie restrykcji. Do specyfiki prawodawstwa polskiego odnoszą się teksty dotyczące ograniczeń wolności działalności gospodarczej w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2, kontroli przedsiębiorcy w warunkach epidemii oraz świadczenia usług hotelarskich w świetle rozwiązań prawnych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Regulacja niemiecka została przedstawiona w szkicu poświęconym środkom podjętym zarówno na szczeblu landowym, jak i na szczeblu ogólnokrajowym, które mając na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa ingerują w wolność gospodarczą.

Powyżej określone aspekty wolności działalności gospodarczej i ich charakterystyka nie wyczerpują całej problematyki zasygnalizowanej w tytule niniejszego opracowania. Wydaje się jednak, że mogą one stać się choćby przyczynkiem do dalszej dyskusji na temat modelu i kształtu ustroju gospodarczego współczesnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i funkcjonowania wolnej, społecznej, a zarazem efektywnej, innowacyjnej gospodarki.

 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

23,49 zł
26,10 zł

Ossowski z perspektywy półwiecza

Stanisław Ossowski (1897-1963) dla jednych, już nielicznych socjologów polskich jest wciąż Nauczycielem, dla innych bohaterem przekazanej im legendy, a dla większości - autorem ważnych książek, czytanych lub coraz częściej tylko znanych. Ważniej...
1,92 zł
2,56 zł

Atrakcyjność inwestycyjna Polski. Rozdział 5. Ocena atrakcyjności inwestowania w krajach Europy Środkowowschodniej

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) są jednym z głównych czynników sprzyjających globalizacji życia gospodarczego oraz najbardziej widocznym efektem postępującej globalizacji światowej. W latach 90. gospodarki większości krajó...
11,10 zł
18,50 zł

Język Niemiecki w Pracy – Formuły Konwersacyjne

Niniejsza publikacja zawiera najważniejsze słownictwo oraz formuły konwersacyjne w języku niemieckim używane w pracy. Jest to idealna pomoc do opanowania języka w krótkim czasie.Adresowana jest do wszystkich, którzy w ...
24,50 zł
35,00 zł

Dewocjonalia z końca XVI-XVIII wieku pochodzące z badań archeologicznych na terenie Polski. Stan zachowania, identyfikacja, zagadnienia konserwatorskie

Praca poświęcona jest metalowym dewocjonaliom pochodzącym z okresu od 1600 roku do XVIII wieku, pozyskanym przede wszystkim z badań archeologicznych prowadzonych w Polsce. Rozważania autora koncentrują się wokół ustaleń identyfikacyjnych i znacz...
107,10 zł
119,00 zł

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Aspekty prawne i podatkowe

Książka analizuje regulacje prawne dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz konsekwencji związanych z tym zatrudnieniem na gruncie prawa pracy, prawa administracyjnego oraz prawa daninowego (w tym prawa podatkowego). Autorzy podjęli pr...
33,54 zł
39,00 zł

Model prawny udziału organizacji społecznych w ochronie środowiska

W opracowaniu zostało zaprezentowane nowe podejście do udziału społeczeństwa w ochronie środowiska, które można scharakteryzować jako odejście od modelu konfrontacji, i przejście do modelu kooperacji organizacji społecznych i organów admi...
23,40 zł
26,00 zł

Bzpieczeństwo z perspektywy środowiski i obszarów t. 1.

XXI wiek charakteryzuje się dużą dynamiką zachodzących zmian. Rozwójnowoczesnych technologii i wzrost znaczenia teleinformatyki spowodowały, żew życiu codziennym coraz trudniej egzystować bez „współczesnych gadżetó...
40,50 zł
45,00 zł

Wybrane problemy i wyzwania gospodarcze. Ujęcie interdyscyplinarne

Postępująca globalizacja współczesnej gospodarki wpływa na jej coraz większą zmienność i nieprzewidywalność. Dynamika i wszechobecność zachodzących zmian powodują z kolei, że aby odnieść sukces rynkowy nie wystarczy już działać w myś...
23,80 zł
34,00 zł

W obowiązku. Historia codzienności polskich służących domowych od końca XIX wieku do 1939 roku: rekonesans badawczy

Przed stu laty wspólną częścią losu wielu młodych kobiet pochodzących z ubogich rodzin – głównie wiejskich – było podejmowanie pracy w charakterze służby domowej. Nadmiar rąk do pracy na wsi skłaniał je do opuszczenia rodzinny...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!