Droga do kreacji, czyli trening twórczości XXI wieku
Czy w codziennym życiu możemy wymyślać, eksperymentować, wzrastać, ryzykować, łamać zasady
i popełniać błędy, a przy tym dobrze się bawić? Oczywiście! Świat nieustannie potrzebuje twórczych ludzi, a problemy, przed którymi stajemy, nierzadko wymagają nieszablonowego myślenia i wychodzenia poza rutynę. Dobra wiadomość brzmi: możemy rozwijać umiejętność bycia twórczym! Jak to zrobić? Zapraszamy Czytelników w Drogę do kreacji.
Droga do kreacji to podręcznik skierowany do nauczycieli szkolnych i akademickich oraz trenerów biznesu. Zostały w nim przedstawione – krok po kroku – ćwiczenia rozwijające twórczość, do wykorzystania zarówno w pracy tradycyjnej, jak i zdalnej, odpowiednie dla szerokiego grona uczestników – dzieci, dorosłych w różnym wieku, zajmujących się różnymi dziedzinami życia. Ćwiczenia z zakresu twórczości dostosowane do zdalnego prowadzenia zajęć wypełniają lukę na polskim rynku i stanowią odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie w tym zakresie. Każdego roku w szkołach, uniwersytetach, firmach prowadzi się tysiące szkoleń z kreatywności, ale trenerzy miewają trudność z przełożeniem swojej pracy na środowisko internetowe.
Czytelnicy znajdą w tej książce:
- wskazówki dotyczące projektowania treningu;
- praktyczne informacje dotyczące poszczególnych etapów pracy z grupą;
- liczne przykłady z praktyki;
- inspirujące anegdoty i opowieści na temat wybitnych twórców;
- ugruntowane w naukowych publikacjach uzasadnienie poszczególnych bloków ćwiczeniowych;
- ponad 100 klarownie opisanych ćwiczeń wraz z kartami pracy;
- bazę wiedzy wraz z infografikami wyjaśniającymi zagadnienia merytoryczne;
- przykładowy program treningu twórczości EKO do natychmiastowego wykorzystania.
Moim marzeniem jest, by ta pozycja stała się cegiełką w budowie lepszego świata, by pomagała wyzwalać wielki twórczy potencjał każdego człowieka, by budziła, otwierała i nie pozwalała nikomu uwierzyć, że stworzeni jesteśmy tylko do powielania, rutyny i adaptacji.
Z tekstu
Dla kogo jest ta książka?
Ta książka jest adresowana do wszystkich tych, którzy prowadząc zajęcia grupowe, chcą wspomagać twórczość ich uczestników; niezależnie od tego, czy to grupa dzieci, młodzieży, studentów, biznesmenów czy seniorów. Wszystkie te osoby mogą skorzystać z ćwiczeń, myśli i pomysłów zawartych w książce, ponieważ mimo wielu różnic rządzą nami te same mechanizmy psychologiczne, mamy podobne lęki, obawy, blokady i pragnienia.
Z tego podręcznika mogą więc czerpać nauczyciele, psychologowie, pedagodzy, trenerzy grupowi, osoby zajmujące się coachingiem. Dzięki swojemu doświadczeniu, znajomości grupy, z którą pracują, mogą dobrać do swoich treningów twórczości takie ćwiczenia, które będą najbardziej adekwatne.
Książka ta może być też przydatna osobom, które dopiero planują swoją karierę trenera twórczości – dla studentów, trenerów innych dziedzin, którzy pragną wykreować swoją nową rolę zawodową, laików zafascynowanych zagadnieniem twórczości. Przez wiele lat pracy wspierałam studentów, a także dojrzałych już trenerów, na ich drodze do kariery trenera twórczości i wiem, że kompleksowy podręcznik pokazujący wiele różnych aspektów pracy trenera jest bardzo potrzebny. W trenowaniu twórczości nie chodzi bowiem jedynie o umiejętność przeprowadzenia ćwiczeń, opisanych w licznych publikacjach. Chodzi też o to, by wiedzieć, jak najlepiej te ćwiczenia zrealizować, w jakiej kolejności, ale przede wszystkim, jak stworzyć taką atmosferę, która będzie motywowała uczestników do rozwoju swoich twórczych kompetencji. Tego wszystkiego potrzebują się nauczyć adepci sztuki trenerskiej z zakresu twórczości i znajdą tę wiedzę w tym podręczniku.
Kto może skorzystać z tej książki?
Z tej książki przede wszystkim skorzystać mogą uczestnicy treningów twórczości – niezależnie, od wieku, niezależnie od zainteresowań, niezależnie od dziedziny codziennej działalności.
Dzieci i młodzież mogą mieć szczególny pożytek. Większość przedstawionych tu ćwiczeń dzieci odbierają jak świetną zabawę i to właśnie przez zabawę mogą rozwijać pewność siebie, swobodę, twórcze myślenie i kreatywne rozwiązywanie problemów.
Dorośli również mogą rozwinąć swój twórczy potencjał. Mają dużą wiedzę o sobie i o otaczającym ich świecie. Wiedzą, czego chcą (przynajmniej w pewnym stopniu), wiedzą, co sprawia im kłopot w osiągnięciu własnych celów. Ćwiczenia opisane w tym podręczniku sprawdzają się wśród osób dorosłych, a ich skuteczność na dorosłych została wielokrotnie zweryfikowana. Osoby dorosłe, pomimo postępującego procesu biologicznego starzenia się, przez całe życie mają znaczący potencjał rozwoju i uczenia się.
Treningi twórczości prowadzone w grupie seniorów przynoszą bardzo pozytywne rezultaty w zakresie rozwoju twórczości osobistej. Uczestnicy, którzy ukończyli treningi twórczości, zauważają u siebie wyższą jakość życia i satysfakcję oraz wyższy poziom zdrowia psychicznego. Badania pokazują ponadto, że osoby aktywne twórczo żyją dłużej i w lepszym zdrowiu.
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet SWPS.