MENU

Zabójcy i mordercy. Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Kraków, 2010

  • Autor: Małgorzata H. Kowalczyk

  • Wydawca: Impuls

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 59,80 zł
46,64
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Zabójcy i mordercy. Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych

Przedmiotem badań przedstawionych w książce są sprawcy zabójstw , którzy dopuścili się zbrodni działając z różnych motywów, w różnych okolicznościach, ujawniając różny poziom demoralizacji. Zasadniczym celem opracowania było stworzenie w miarę wyczerpującej psychospołecznej charakterystyki sprawców zabójstw i opracowanie projektu oddziaływań resocjalizacyjnych, który adresowany jest do tej kategorii sprawców. Przeprowadzone badania umożliwiły stworzenie modelowego ujęcia sprawców zabójstw, które opierają się nie tylko na zróżnicowaniu sprawców ze względu na motyw główny popełnionego czynu ale przede wszystkim ze względu na m.in. zróżnicowany poziom demoralizacji, profil osobowościowy, doświadczenia socjalizacyjne, które to cechy pozwalają określić podatność resocjalizacyjną i prognozowanie. W książce zawarto także autorski projekt obejmujący oddziaływania terapeutyczne, resocjalizacyjne i penitencjarne, który opracowany został z myślą o readaptacji sprawców zabójstw. Poza ogólnymi wskazaniami przedstawiono także indywidualne wytyczne do projektu oddziaływań resocjalizacyjnych z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji, możliwości badanych sprawców.

Podstawą teoretyczną przeprowadzonych badań są teorie integracyjne wyjaśniające zachowania przestępcze w sposób komplementarny bowiem łączą one doświadczenia socjalizacyjne, wychowawcze, psychologiczne. Zawarta w kolejnych rozdziałach charakterystyka przestępstwa zabójstwa dokonana w oparciu o literaturę polską i przede wszystkim światową pozwala lepiej poznać etiologię tych czynów z perspektywy biopsychologicznej, środowiskowej i tła motywacyjnego.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów. W pierwszym omówiono założenia wybranych teorii integracyjnych, to znaczy teorii napięcia Agnewa oraz teorii kontroli Hirschiego i LeBlanca i doktryny kryminologii humanistycznej Tyszkiewicza. Rozdział drugi traktuje o zabójstwie w aspekcie historycznym i prawnym. Wyjaśniono w nim między innymi kwestie znamion ustawowych zabójstwa, a także modelowe kryteria kwalifikacji czynu. W rozdziale trzecim przedstawiono najważniejsze wyniki badań wskazujące na korelaty biopsychologiczne i środowiskowe zabójstw, a także czynniki sytuacyjne i motywacyjne, jakimi kierują się zabójcy. W ramach podsumowania tych kwestii omówiono integracyjny model czynników ryzyka związanych z popełnianiem zabójstw oraz scharakteryzowano wybrane rodzaje zabójstw oraz ich determinanty.

W rozdziale czwartym zaprezentowano wybrane problemy dotyczące diagnozy resocjalizacyjnej i penitencjarnej oraz jej znaczenie w projektowaniu oddziaływań naprawczych. Wskazano również na dotychczasowe doświadczenia w resocjalizacji sprawców zabójstw w odniesieniu do literatury.

Rozdział piąty zawiera założenia metodologiczne badań własnych, natomiast w szóstym przeprowadzono analizę ilościową wyników uzyskanych w badaniach własnych. W rozdziale siódmym przedstawiono analizę przypadków na podstawie rezultatów tych badań, modelowe ujęcie sprawców zabójstw, a także projekt oddziaływań resocjalizacyjnych adresowany do różnych kategorii sprawców zabójstw. Publikację kończą syntetyczne wnioski z badań.

Książka przeznaczona dla osób zajmujących się zawodowo resocjalizacją penitencjarną, czyli przede wszystkim może być przydatna pracownikom działów penitencjarnych zakładów karnych różnych rodzajów i typów. W książce zawarto dokładnie omówione wskazania resocjalizacyjne wraz z przykładowymi rozwiązaniami oddziaływań uwzględniających indywidualne predyspozycje i możliwości skazanych (zawarta jest także dokładna prezentacja przypadków).

Poza tym adresowana jest do studentów specjalności pedagogika resocjalizacyjna i pedagogika penitencjarna. Zawiera bowiem obszerne omówienie elementów diagnozy resocjalizacyjnej i oczywiście wspomniany projekt oddziaływań resocjalizacyjnych. Ponadto dla studentów tych specjalności wartościowe może być opracowanie dotyczące etiologii zabójstw, zaprezentowany syndrom prehomicydalny a także przegląd integracyjnych teorii kryminologicznych.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp	9
1. Wybrane integracyjne teorie przestępczości	13
	1.1. Generalna teoria napięcia Roberta Agnewa (GST)	15
	1.2. Integracyjna teoria regulacji zachowania przestępczego Marco LeBlanca	25
	1.3. Doktryna kryminologii humanistycznej Leona Tyszkiewicza	29
2. Zabójstwo jako skrajna forma przestępstwa gwałtownego w ujęciu historycznym i prawnym	41
	2.1. Zabójstwo w kontekście historycznym	41
	2.2. Prawna interpretacja zabójstwa	52
3. Zabójstwo w perspektywie biopsychologicznej i środowiskowej	65
	3.1. Biologia, psychopatologia i osobowość zabójców w świetle literatury	67
	3.2. Środowiskowe czynniki kryminogenne dotyczące zabójstw w świetle literatury	101
		3.2.1. Socjalizacja sprawców zabójstw w środowisku rodzinnym i rówieśniczym	101
		3.2.2. Zaburzenia w zachowaniu a popełnianie zabójstw	110
	3.3. Czynniki sytuacyjne w etiologii zabójstw	124
	3.4. Motywacje sprawców zabójstw	133
	3.5. Integracyjne ujęcie czynników warunkujących popełnianie zabójstw – syndrom prehomicydalny	143
	3.6. Charakterystyka różnych typów zabójstw i wybrane czynniki je determinujące	152
4. Wybrane zagadnienia dotyczące diagnozy resocjalizacyjneji penitencjarnej oraz możliwości resocjalizacji sprawców zabójstw	209
	4.1. Diagnoza resocjalizacyjna i penitencjarna – wybrane zagadnienia	209
	4.2. Oddziaływania penitencjarne wobec sprawców zabójstw i możliwości ich resocjalizacji	225
5. Rozwiązania metodologiczne przyjęte w badaniach własnych	247
	5.1. Usytuowanie podjętej problematyki w teoriach nauk społecznych	247
	5.2. Procedura postępowania badawczego	248
	5.3. Przedmiot i cele badań	249
	5.4. Problemy badawcze i hipotezy	250
	5.5. Zmienne i wskaźniki	256
	5.6. Model metodologiczny badań	260
	5.7. Rodzaj podjętych badań	261
	5.8. Metody, techniki, narzędzia badawcze	262
	5.9. Organizacja i procedura badań	269
6. Analiza ilościowa uzyskanych wyników badań	277
	6.1. Charakterystyka badanej zbiorowości	278
	6.2. Charakterystyka sytuacji rodzinnej badanych sprawców w kontekście popełnionych zabójstw	283
	6.3. Sytuacja w środowiskach szkolno-rówieśniczych a popełnianie zabójstw	320
		6.3.1. Relacje z rówieśnikami i pozycja w grupach rówieśniczych a popełnianie zabójstw	320
		6.3.2. Relacje z nauczycielami a dokonywanie zabójstw	336
	6.4. Symptomy zaburzeń w zachowaniu i wcześniejszej aktywności przestępczej a dokonywanie zabójstw	339
	6.5. Komponenty kontroli społecznej a dokonywanie zabójstw	349
	6.6. Działania innych osób będące źródłem szkodliwych bodźców	362
		6.6.1. Blokowanie możliwości osiągania pozytywnych celów w życiu	363
		6.6.2. Blokowanie dostępu do pozytywnych bodźców(sytuacje trudne) a dokonywanie zabójstwa	371
	6.7. Dysonans między aspiracjami, oczekiwaniami i faktycznymi możliwościami realizacji celów a dokonywaniem zabójstw	380
		6.7.1. Poczucie relatywnej deprywacji w sferze materialnej	380
		6.7.2. Poczucie relatywnej deprywacji związane ze sferą towarzysko-erotyczną	384
		6.7.3. Poczucie relatywnej deprywacji w zakresie sfery edukacyjno-zawodowej	387
		6.7.4. Subiektywne poczucie możliwości realizacji planów życiowych i respektowanie przysługujących jednostce praw	389
	6.8. Korelaty osobowościowe a popełnianie zabójstw	393
		6.8.1. Zachowania agresywne ustalone na podstawieSkali Agresji Bussa–Durkee (SABD)	394
		6.8.2. Poziom nasilenia cech introwertywnych i ekstrawertywnych ustalonych na podstawie inwentarza EPQ-R	401
	6.9. Czynniki sytuacyjne i motywacyjne związane z popełnionymzabójstwem	407
7. Analiza jakościowa materiału badawczego oraz wskazania resocjalizacyjne	415
	7.1. Analiza przypadków	422
	7.2. Reprezentacja przypadków w przekroju	543
	7.3. Modelowe ujęcie sprawców zabójstw	573
	7.4. Projekt oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców zabójstw	584
	7.5. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych uwzględniające modelowe ujęcia sprawców zabójstw z przykładowymi rozwiązaniami resocjalizacyjnymi	595
		7.5.1. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec zabójców seryjnych	595
		7.5.2. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec zabójców seksualnych	602
		7.5.3. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców zabójstw działających dla zysku w celu zdobycia walorów należących do ofiary (zabójcy ekonomiczni)oraz działających na zlecenie innej osoby	610
		7.5.4. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców emocjonalno-lękowych	618
		7.5.5. Możliwości oddziaływań resocjalizacyjnych wobec sprawców emocjonalno-agresywnych	624
Syntetyczne wnioski z badań	629
Bibliografia	647
Aneks	663
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

7,16 zł
7,95 zł

O naturze wojny

"Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami" ? pisał Carl von Clausewitz. Jego traktat "O naturze wojny", opublikowany po raz pierwszy w 1832 roku, już po śmierci autora, do dziś pozostaje najważniejszą rozprawą poświęcon...
7,74 zł
9,00 zł

Długowieczność – modelowanie i analiza ryzyk

Starzenie się populacji jest powszechnie uważane za wyzwanie dla przyszłości systemów bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego. Niniejsza monografia została poświęcona zagadnieniom długowieczności oraz ich konsekwencjom ekonomicznym i finansow...
45,00 zł
50,00 zł

Całościowe zarządzanie ryzykiem systemowym. Pandemia COVID-19

Trwają poszukiwania analogii dla COVID-19. W języku zarządzania ryzykiem używa się analogii do Białego Łabędzia, rozkładu normalnego, Czarnego Łabędzia epidemii, która pojawia się raz na sto lat, Zielonego Łabędzia wydarzenia, które pocią...
25,20 zł
28,00 zł

Pająki. Mordercy, kanibale i seksualni ekstremiści

Prof. dr hab. Marek Żabka jest biologiem. Prowadzi badania naukowe z zakresu systematyki, ekologii i bioróżnorodności pająków. Jest autorem blisko 100 prac naukowych, w tym książki Pajęczy świat. Przez ponad 2,5 roku realizował swoje proj...
37,80 zł
42,00 zł

Transgraniczność jako czynnik rozwoju regionu (na przykładzie województwa podlaskiego). T.1. Szanse i zagrożenia rozwoju współpracy wschodnich regionów przygranicznych

Publikacja dotyczy problematyki szeroko rozumianej transgraniczności jako czynnika rozwoju regionu. Monografia zawiera 26 artykułów, w których poruszone zostały aspekty transgranicznosci zarówno w ujęciu polityczno-gospodarczym jak...
108,36 zł
129,00 zł

Kompetencje regulacyjne Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w zarządzaniu ryzykiem systemowym

Głównym celem badawczym przedstawianej monografii jest rozstrzygnięcie pytania, czy wartość normatywna przepisów kształtujących kompetencje regulacyjne Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego w za...
52,70 zł
58,56 zł

Spowiedź płatnego Zabójcy

„Diabeł” — nie dostał się do GROM-u. Po studiach aplikuje do Wywiadu Cywilnego. Oficjalnie zostaje odrzucony. Nieoficjalnie, dostaje od FIRMY propozycję, aby zostać Zabójcą. Przechodzi na wpół-legalne, szkolenia kosztują...
36,00 zł
40,00 zł

Możliwości doskonalenia działań prewencyjnych Policji w sferze utrzymywania bezpieczeństwa publicznego

Autor podjął się omówienia istotnych problemów, od miejsca i roli Policji w systemie bezpieczeństwa publicznego przez przestępczość w Polsce w latach 2015-2019, poczucie bezpieczeństwa Polaków i zaufanie społeczne, kończąc na wnikl...
32,25 zł
43,00 zł

Zarządzanie wartością i ryzykiem instrumentów rynku finansowego

Niniejszy podręcznik adresowany jest przede wszystkim do studentów zgłębiających tajniki funkcjonowania rynku finansowego. W pierwszej części pu­blikacji przedstawiono teoretyczne aspekty organizacji i funkcjonowania rynku finansowego. Zdefi...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!