MENU

Utopia nad Wisłą (limitowana wersja z autografami autorów)

Antoni Dudek, Zdzisław Zblewski

Mimo że od upadku PRL minęło już kilkadziesiąt lat, okres rządów komunistycznych w Polsce wciąż wzbudza kontrower­sje i jest przedmiotem sporów oraz dyskusji – nie tylko wśród historyków, lecz także polityków i dziennikarzy.

Antoni Dudek i Zdzisław Zblewski, historycy, którzy od lat zajmują się analizą dziejów powojennej Polski, stworzyli wy­jątkowe kompendium wiedzy na temat epoki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, obejmujące okres od początku rządów komunistycznych, aż do ich upadku. Opierając się na swojej rozległej wiedzy z zakresu historii PRL, omawiają najważ­niejsze wydarzenia tego czasu, analizują największe kryzysy polityczno-społeczne oraz przedstawiają sukcesy i porażki systemu.

data premiery: 10.04.2024

Kup w przedsprzedaży »

Historia Polski

Historia powszechna

Historia - zobacz wszystkie z kategorii

Dla wszystkich miłośników historii oraz osób zajmujących się jej badaniem zawodowo przygotowaliśmy specjalną ofertę podręczników akademickich, klasycznych PWN-owskich serii historycznych, a także publikacji popularnonaukowych: reportaży i esejów historycznych. Oprócz podręczników poświęconych historii Polski i historii powszechnej znalazły się tutaj również publikacje z pokrewnych dziedzin: od historiografii i genealogii do bardziej specjalistycznych kategorii, jak na przykład fascynująca historia katastrof.


Przede wszystkim polecamy kultowe już serie syntez historycznych opracowane przez czołowych polskich badaczy, a wydawane od lat przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Seria "Dzieje Kultur" szczegółowo omawia różnorodne zagadnienia kultury i historii danych krajów, skupiając się niekiedy na tak szczegółowych zagadnieniach jak życie codzienne, kosmetyka, higiena czy dzieje sportu. Ostatnie publikacje z tej serii to "Dzieje kultury chińskiej" (M.J. Kunstler), arabskiej (M.M. Dziekan) i latynoamerykańskiej (M.F. Gawrycki), a także monumentalne "Dzieje kultury europejskiej", których pierwszy tom obejmuje okres od prehistorii do starożytności (W. Lipoński).


Dwie pozostałe klasyczne PWN-owskie serie historyczne to "Historia Polski" oraz "Historia powszechna" - od wielu lat obecne na półkach polskich domów kompendia historyczne, cieszące się uznaniem studentów oraz wykładowców historii. "Historia Polski" opracowana została w czterech tomach (I: do 1572 r.; II: 1572-1795; III: 1795-1914; IV: 1914-1989), "Historia powszechna" aż w siedmiu - od starożytności (w nowszej edycji A. Ziółkowski, w starszej J. Wolski) aż do lat 1989-2011 (A. Chwalba).

Poza wielkimi podręcznikami historycznymi do naszej oferty trafiły również setki ciekawych publikacji specjalistycznych, w których najlepsi polscy historycy wprowadzają w arkana szczegółowych zagadnień przeszłości - od życia codziennego aż do... kuchni. Taką rolę pełni na przykład bestsellerowa "Starożytna Grecja od kuchni" Magdaleny Nowakowskiej, w której autorka przygląda się narodzinom sztuki kulinarnej w Europie. Chętni do rozszerzenia swojej wiedzy o świecie antycznym sięgną również po "Słownik kultury antycznej" (pod red. Ryszarda Kuleszy), który w syntetyczny sposób wprowadza w tajniki wiedzy o starożytności: od historii i geografii do antycznej literatury, filozofii, religii i sztuki.


Z kolei dla wszystkich zafascynowanych życiorysami wielkich ludzi historii i polityki przygotowaliśmy rozbudowany dział biografii historycznych. W tej kategorii znalazły się biografie najróżniejszych słynnych władców z dawnych czasów i polityków XX wieku, opracowane przez czołowych ekspertów z Polski i z zagranicy. Wśród fascynujących postaci, którym przyglądają się wybrani autorzy, są tak różni politycy jak John F. Kennedy (biografia polityczno-prawna: "Johna F. Kennedy'ego idealizm bez złudzeń" K. Wojciechowskiego) i Margaret Thatcher (autoryzowana biografia Żelaznej Damy w dwóch tomach: "Margaret Thatcher" Charlesa Moore'a), a także władcy: "W kręgu Wazów. Ludzie i obyczaje" Bożeny Fabiani czy "Dynastia Jagiellonów w Polsce" Urszuli Borkowskiej.