Darmowa dostawa od 99zł! » więcej

Edukacja małego dziecka, t. 1. Teoretyczne odniesienia, tendencje i problemy

30,04 zł -33%
44,80 zł
Cena okładkowa
44,80 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką

Ostatnie sztuki

Szczegóły produktu

Data wydania
1 sty 2010
Format pliku
eBook (pdf)

Edukacja małego dziecka, t. 1. Teoretyczne odniesienia, tendencje i problemy

Książka poświęcona jest kontekstom teoretycznym, tendencjom i problemom edukacji małego dziecka. W poszczególnych tekstach znajdują się poglądy, propozycje oraz wyniki badań i studiów dotyczące różnych obszarów funkcjonowania dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym we współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej.

Prezentowany tom składa się z czterech części. W pierwszej – noszącej tytuł Konteksty teoretyczne – Czytelnicy mogą znaleźć autorskie propozycje dotyczące edukacji małego dziecka. Zwraca się w nich uwagę m.in. na relacje między zaleceniami płynącymi z teorii (czy – szerzej – wiedzy) pedagogicznej, poczynaniami w zakresie polityki oświatowej i praktyką edukacyjną w zakresie kształcenia i wychowania małych dzieci w naszym kraju. Właśnie te relacje w znacznej mierze wyznaczają współcześnie zadowolenie i/lub niezadowolenie z edukacji oraz oddziałują na społeczne oczekiwania wobec poczynań władz oświatowych, nauczycieli, grup społecznych decydujących o kondycji edukacji dzieci. Mają temu służyć również działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, które powołało zespół ekspertów do opracowywania nowych podstaw programowych wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Autorzy podejmują także istotne kwestie wielopłaszczyznowości integracji oraz swoistego fenomenu pedagogiki współbycia w edukacji małego dziecka.

Kolejna część – Dziecko wobec zmieniającego się świata kultury – zawiera zarówno teoretyczną, jak i praktyczną egzemplifikację zagadnień związanych z edukacją kulturalną i artystyczną dziecka. Nakreślone perspektywy i możliwości uwzględniają problemy dotyczące z jednej strony – słabości, błędów i ich przyczyn w obszarze praktyki polskiej edukacji kulturalnej dziecka, a z drugiej – wskazują na pozytywne doświadczenia i prognozy. Uzupełnienie tych kwestii stanowią rozważania na temat estetyzacji doświadczeń etycznych i obyczajowych dzieci.

Trzecia część – Wartości w wychowaniu i kształceniu małego dziecka – obejmuje opracowania traktujące o przygotowaniu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do nazywania, urzeczywistniania i realizacji różnych wartości, w tym pojmowania wartości miłości, rodziny, wiary w Boga i śmierci. Czytelnicy znajdą również odpowiedź na pytanie, czy autorzy wybranych podręczników do kształcenia zintegrowanego wskazują w nich na istnienie wartości? oraz Czy formułowane polecenia i zadania mobilizują ucznia do zwrócenia uwagi na świat wartości, możliwość ich wybierania, a także oceny i ich hierarchizowania? Wychowywanie do wartości staje się ważnym celem i zadaniem współczesnej pedagogiki i będzie zapewne długo pozostawać w zasięgu zainteresowania rodziny, przedszkola i szkoły, ze względu na jego aksjologiczny i praktyczny (edukacyjny) charakter.

Tom zamyka część – Nauczyciel a edukacja małego dziecka – w której Czytelnicy mogą znaleźć autorskie odczytania uwarunkowań przygotowania i gotowości zawodowej nauczyciela. Praca z dzieckiem – jako forma specyficznej aktywności – jest czynnikiem kształtującym zarówno ucznia, jak i jego samego. Jej istotą stają się współcześnie „nowe kompetencje” i „nowy profesjonalizm”, wyrażające się w refleksyjnym podejściu i badaniu przez nauczycieli własnej praktyki. Autorzy poszczególnych tekstów zwracają również uwagę na brak nowatorskich rozwiązań i twórczej inicjatywy nauczycieli oraz umiejętności rzetelnego diagnozowania uczniów. Dostrzeżone zaniedbania i negatywne doświadczenia wyznaczają tym samym ważne oczekiwania i zadania w pracy nauczyciela.

Spis treści

Wprowadzenie 9 KONTEKSTY  TEORETYCZNE 15 TADEUSZ LEWOWICKI Edukacja małych dzieci – pomieszanie teorii pedagogicznej, polityki oświatowe ji praktyki edukacyjnej 17 EDYTA GRUSZCZYK-KOLCZYŃSKA Wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna: wprowadzone zmiany oraz ich konsekwencje. Raport eksperta Ministra Edukacji 33 JADWIGA OLEKSY Historyczne uwarunkowania aktualnych przemian w kształceniu zintegrowanym 51 BRONISŁAWA DYMARA Współbycie interpersonalne dzieci i dorosłych jako fenomen i zadania edukacji. Bliżej pedagogiki współbycia 66 DZIECKO WOBEC ZMIENIAJĄCEGO SIĘ ŚWIATA KULTURY 81 KATARZYNA OLBRYCHT Edukacja kulturalna dziecka – zapomniany obszar edukacji? 83 URSZULA SZUŚCIK Wielowymiarowość podejścia do twórczości plastycznej dziecka 96 MAŁGORZATA MUSZYŃSKA O estetyzację doświadczeń etycznych i obyczajowych – perspektywy i możliwości 105 ALINA GÓRNIOK-NAGLIK Metafory w edukacji estetycznej 122 WARTOŚCI W WYCHOWANIU I KSZTAŁCENIU MAŁEGO DZIECKA 135 EWA OGRODZKA-MAZUR Miłość w językowym obrazie świata wartości preferowanych przez dzieci żyjące w środowiskach zróżnicowanych kulturowo 137 WIESŁAWA A. SACHER Źródła wartości wychowawczych w procesie kształcenia muzycznego dzieci 155 URSZULA KLAJMON-LECH Wartości przekazywane w podręcznikach do edukacji zintegrowanej 165 ANNA JAKUBOWICZ-BRYX Rodzina jako wartość przedstawiana w podręcznikach edukacji wczesnoszkolnej 176 NATALIAMARIA RUMAN Wartości w edukacji i katechizacji małego dziecka. 191 SONIA CZUDEK-ŚLĘCZKA Wychowawcze dylematy przygotowania dzieci do pojmowania tematu śmierci 219 NAUCZYCIEL  A  EDUKACJA  MAŁEGO  DZIECKA 239 BRONISLAVA KASÁČOVÁ Educating a teacher „researcher” for the research of teacher’s professional activities 241 IRENA ADAMEK Rozwijanie myślenia pytajnego u dzieci 258 SIMONETA BABIAKOVÁ Profesijné činnosti učiteľa primárneho vzdelávania ako východisko k autoevalvácii 269 MARIANA CABANOVÁ Profesia učiteľa primárneho vzdelávania a diagnostické kompetencie učiteľa 280 EWA KOCHANOWSKA Rozpoznawanie uczniów zdolnych w kształceniu zintegrowanym 289 BEATA OELSZLAEGER Działania i czynności nauczyciela w relacjach z dziećmi 302 Informacja o autorach 317

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Książki tego wydawnictwa

Edukacja małego dziecka, t. 1. Teoretyczne odniesienia, tendencje i problemy: Klucz do zrozumienia współczesnej edukacji

Zapraszamy do lektury pierwszego tomu, który zgłębia teoretyczne podstawy, najnowsze tendencje i wyzwania w edukacji najmłodszych. To kompendium wiedzy, które pomoże nauczycielom, pedagogom i rodzicom lepiej zrozumieć kontekst społeczno-kulturowy funkcjonowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wśród rekomendowanych pozycji znajdą Państwo m.in. tom trzeci, poświęcony nowym kontekstom i doświadczeniom, a także publikacje ukazujące obraz szkoły i nauczyciela w obliczu społecznych przemian. Odkryjmy razem bogactwo teoretycznych i praktycznych inspiracji, które wspierają rozwój edukacji najmłodszych w naszym kraju.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Edukacja małego dziecka, t.3. Nowe konteksty, poglądy i doświadczenia: Odkryj najnowsze spojrzenia na pracę z małym dzieckiem, oparte na autorskich badaniach i doświadczeniach w różnych środowiskach. Ta książka pozwoli Ci lepiej zrozumieć funkcjonowanie współczesnego dziecka i wyzwania edukacyjne.
  2. Nauczyciel i uczeń w kontekście społecznych przemian i oczekiwań: Poznaj kluczowe kwestie związane z relacją nauczyciela i ucznia w zmieniającym się społeczeństwie. Książka ta wspiera rozwój refleksji nad projakościowymi zmianami w edukacji i wspiera nauczycieli w ich codziennej pracy.
  3. Obraz szkoły i nauczyciela. Egzemplifikacje teoretyczne i empiryczne: Zanurz się w analizie współczesnej szkoły i roli nauczyciela, korzystając z teoretycznych i praktycznych przykładów. To lektura dla pedagogów, którzy chcą podnieść jakość swojej pracy i zrozumieć mechanizmy funkcjonowania placówek edukacyjnych.
  4. Obraz edukacji dziecka w Polsce i na Ukrainie: Poznaj dynamiczne związki między zmianami społecznymi a pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną w Polsce i na Ukrainie. Książka ukazuje, jak postrzeganie dziecka jako aktywnego badacza wpływa na praktyki edukacyjne w obu krajach.
  5. Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych: Zgłęb tajniki wyzwań, z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne, oraz stereotypy i bariery społeczne. Ta pozycja pomoże lepiej zrozumieć trudności i możliwości wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują.
  6. Edukacja Jutra. Od uniwersytetu do starości. Aspekty edukacji osób dorosłych: Odkryj wyzwania i role edukacji dorosłych w społeczeństwie wiedzy. Książka ta analizuje kompetencje i odpowiedzialność dorosłych w kontekście współczesnych uwarunkowań edukacyjnych i społecznych.
  7. Innowacyjność w praktyce pedagogicznej. T. 1: Teoria i praktyka: Poznaj innowacyjne podejścia w edukacji, które kształtują nauczycieli jako innowatorów. Ta monografia zachęca do kreatywnego myślenia i poszukiwania nowych rozwiązań w pracy pedagogicznej.
  8. Edukacja małego dziecka, t. 2. Wychowanie i kształcenie w praktyce: Kontynuacja refleksji nad praktycznym zastosowaniem teorii w edukacji małego dziecka. Książka podkreśla znaczenie twórczego podejścia nauczyciela i praktycznych umiejętności w rozwoju dziecka.
  9. Dziecko w świecie innowacyjnej edukacji, współdziałania i wartości. T.: Odkryj twórcze i niekonwencjonalne metody pracy z dzieckiem, inspirowane pedagogiczną działalnością Bronisławy Dymary. Publikacja zachęca do eksperymentowania i innowacji w edukacji dziecięcej.

Edukacja małego dziecka, t. 1. Teoretyczne odniesienia, tendencje i problemy

30,04 zł -33%
44,80 zł
Cena okładkowa
44,80 zł Najniższa cena Najniższa cena z 30 dni przed obniżką