Kalejdoskop 05/2022
\n\nTEMAT NUMERU: Prowincja, czyli matecznik
\n\nTrudno nam pogodzić się z docierającymi z Ukrainy wstrząsającymi obrazami bestialstwa agresorów i niezawinionego cierpienia ich ofiar. Okrucieństwo i pogarda dla ludzkiego życia wróciły. W chwilach zamętu, bezradności, upadku tego, co wydawało się nienaruszalne, i niepewności, co dalej, szukamy ostoi, oparcia w dobru, które ocalało. Dla wielu pokoleń, w różnych momentach dziejowych, matecznikiem wartości duchowych, moralnych, estetycznych, wzorem prostoty, szczerości i piękna życia była idealizowana prowincja.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- EAN: 9770860305201
- Liczba stron: 84
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
12 Amerykański sen fotografa. Z Czesławem Czaplińskim rozmawia Monika Nowakowska
19 Suchego przestwór oceanu… Felieton Mieczysława Kuźmickiego
20 Maj – e-ranek. Wierszowany felieton Andrzeja Poniedzielskiego
22 Prowincja, czyli matecznik. O prowincji jako źródle wartości, o jej badaczach pisze Damian Kasprzyk
26 Pejzaż z sacrum. Andrzej Białkowski o znaczeniu rekonstrukcji zabytków małej architektury sakralnej
29 Wielka droga na Boczkach. Dariusz Jędrasiak przedstawia małą ojczyznę, małą wieś, jakich wiele
32 Zbiorowa amnezja? Na kulturowe ślady dawnych osadników niemieckich w Łódzkiem zwraca uwagę Sebastian Latocha
36 Ukraińskie powidoki. Aleksandra Talaga-Nowacka pyta o ukraińskie inspiracje w twórczości plastycznej Doroty Sak
39 Męskie | mądrość kręgu. Fotograficzno-socjologiczny projekt Agnieszki Cytackiej
42 Aktorka roślinna. Felieton Łukasza Maciejewskiego poświęcony Katarzynie Figurze
44 Telemann na wizytówce. Zespół instrumentów historycznych Altberg Ensemble i jego debiutancką płytę przedstawia Kinga Wachula
46 Z łanu żyta. Andrzej Sznajder pisze o Marii Konopnickiej i jej związkach z Łódzkiem
48 Produkt: powieść. Felieton Łukasza Barysa
49 Galeria Kalejdoskopu – fotografie Czesława Czaplińskiego
55 Apologeta zmysłów. Nową płytę Macieja Stanieckiego „Spirals” recenzuje Dariusz Bilski
56 Szepty i krzyki w sadzie. Recenzja Piotra Groblińskiego spektaklu „Wiśniowy sad” w Teatrze Jaracza w Łodzi
58 Dzieci mają głos. Klaudia Stępień-Kowalik recenzuje spektakl „Dzieci i ryby”, wspólną produkcję Teatru Lalek Arlekin oraz Teatru Pinokio w Łodzi
60 Piosenka jest dobra na młodość. O finale konkursu piosenki aktorskiej w ramach Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi pisze Kinga Wachula
62 Starczewskiego opisanie świata. Aleksandra Talaga-Nowacka o wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
65 Relaks dla wszystkich. Piotr Kasiński opisuje zawirowania wokół wznowienia komiksowego „Relaksu”
66 Podglądanie kamienic. Recenzja Piotra Groblińskiego książki „Łódź. Kamienice”
68 Piwne sankcje. Maciej Robert zastanawia się, jaki wpływ na promocję i spożycie piwa ma wojna w Ukrainie
69 Kalendarium