MENU

Polityka publiczna wobec osób z niepełnosprawnościami

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: 2017

  • Autor: Paweł Kubicki

  • Wydawca: Szkoła Główna Handlowa

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Polityka publiczna wobec osób z niepełnosprawnościami

Polityka publiczna wobec niepełnosprawności i osób z niepełnosprawnościami (dalej: OzN), zarówno w Polsce, jak i w krajach Europy Zachodniej, znajduje się w przededniu zmian. Mimo że zawsze był to jeden z kluczowych obszarów działań wielu współczesnych państw, to w ostatnich latach można dostrzec wyraźny wzrost zainteresowania tą problematyką po stronie decydentów, mediów, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich, a także osób z niepełnosprawnościami. Uzasadnieniem zwiększającej się rangi polityki publicznej wobec OzN są przemiany demograficzne, ekonomiczno-społeczne oraz kulturowe.
W książce przyjąłem założenie, że kierunkiem docelowym wszelkich zmian polskiej polityki wobec osób z niepełnosprawnościami jest możliwie najpełniejsze wdrożenie w życie założeń KPON. Moim celem nie jest jednak dokładne opisanie poszczególnych polityk szczegółowych ani wszystkich dostępnych instrumentów, ale skoncentrowanie się na treści polityki publicznej zawartej w kluczowych aktach prawnych, procesie i uwarunkowaniach jej powstawania, a na koniec - wynikach z perspektywy OzN. Tym samym analizuję mechanizmy projektowania, wdrażania i oceniam politykę publiczną z rzadko spotykanej perspektywy realizacji praw człowieka, łącząc w ramach jednego interdyscyplinarnego tekstu wątki ekonomiczne, socjologiczne i prawne. Politykę publiczną wobec OzN analizuję również z wykorzystaniem koncepcji spodziewanej porażki (Hirschman, 2001; Meyer, Zucker, 1989; Seibel, 1996), jak i unikania za nią odpowiedzialności. Perspektywa ta w polityce publicznej odnosi się do sytuacji, w której brak realizacji założonych celów jest nie tyle ryzykiem wdrażanego rozwiązania, ale jego najbardziej prawdopodobnym i oczekiwanym rezultatem. Koncepcja porażki jest jednocześnie nowym elementem, zarówno w odniesieniu do problematyki nie-pełnosprawności, jak i polskojęzycznej literatury z zakresu polityki publicznej. Wątki teoretyczne dotyczące polityki publicznej zestawiam z trajektorią niepełnosprawności i podejściem do OzN w ujęciu cyklu życia, uzyskując w ten sposób pełniejszy obraz poruszanej problematyki.
W niniejszym opracowaniu omawiam szerzej przyczyny takiego stanu rzeczy, wskazuję - z perspektywy cyklu życia OzN - kluczowe obszary wymagające zmiany, a także głównych aktorów i interesariuszy. Efektem moich rozważań są rekomendacje dotyczące tego co trzeba zrobić, by umożliwić pełniejsze wdrażanie KPON w Polsce. W związku z powyższym za główny cel książki można uznać przedstawienie uwarunkowań polityki publicznej wobec OzN z perspektywy praw człowieka i co najważniejsze, zaproponowanie rozwiązań pozwalających na przełamanie porażki we wdrażaniu nowego paradygmatu niepełnosprawności oraz bardziej całościowej i konwencyjnej polityki wobec OzN.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wykaz skrótów



Wprowadzenie






1. Polityka publiczna i niepełnosprawność - perspektywy teoretyczne

1.1. Dlaczego polityka publiczna, a nie polityka społeczna?

1.2. Polityka publiczna - definiowanie, perspektywy i kluczowi aktorzy

1.3. W oczekiwaniu na porażkę - polityka publiczna wobec niepełnosprawności

1.4. Niepełnosprawność i osoby z niepełnosprawnościami dawniej i dziś

1.5. Perspektywa biograficzna i trajektoria niepełnosprawności

1.6. Materiały źródłowe i doświadczenia własne z działalności badawczej i społecznej






2. Uwarunkowania polityki publicznej wobec osób z niepełnosprawnościami

2.1. Osoby z niepełnosprawnościami - wyzwania dla statystyki i polityki publicznej

2.2. Międzynarodowe uregulowania prawne - zmiany i teraźniejszość

2.3. Krajowe uregulowania prawne - zmiany i teraźniejszość

2.4. Wybrane strategie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami

2.5. Sposoby finansowania wybranych instrumentów w ramach polityk szczegółowych

2.6. Lokalny wymiar polityki publicznej wobec osób z niepełnosprawnościami

2.7. Polityka publiczna wobec osób z niepełnosprawnościami w praktyce- studia przypadków






3. Trajektoria niepełnosprawności z perspektywy polityki publicznej

3.1. Okres prenatalny i narodziny

3.2. Dzieciństwo

3.3. Dorosłość

3.4. Starość

3.5. Umieranie i śmierć




4. Polityka publiczna wobec osób z niepełnosprawnościami - bariery i rekomendacje

4.1. Środowiska osób z niepełnosprawnościami i rola sektora pozarządowego

4.2. Bariery środowiskowe i postawy społeczne wobec osób z niepełnosprawnościami

4.3. Polityka i politycy - w poszukiwaniu okna możliwości

4.4. Konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami - bariera i szansa na przyszłość

4.5. W stronę nowej polityki wobec osób z niepełnosprawnościami




Podziękowania



Aneks



Bibliografia



Streszczenie w polskim języku migowym



Tekst łatwy do czytania i zrozumienia

Polityka publiczna wobec osób z niepełnosprawnościami
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

14,70 zł
21,00 zł

Dyskursy dyskryminacji i tolerancji w przestrzeni publicznej współczesnej Polski (wartości, postawy, strategie)

Monografia opisuje społeczne praktyki wykluczenia oraz tolerancji obecne we współczesnej polskiej przestrzeni publicznej. Tło teoretyczno-metodologiczne stanowi krytyczna analiza dyskursu. W pierwszej części autorka omawia wielość ścieżek, konce...
15,00 zł
20,00 zł

Polityka nowotworowa

Choroba nowotworowa jest skrajnie demokratyczna – może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Nie wyłącza spod swojego wpływu nikogo, także zdrowych. A ponieważ jest naszą wspólną sprawą, a nie tylko technicz...
38,70 zł
45,00 zł

Pamięć i polityka historyczna w stosunkach polsko-rosyjskich

Środowisko naukowe skupione wokół Międzyinstytutowej Pracowni Badań nad Rosją i Państwami Poradzieckimi na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego – wbrew oficjalnemu festiwalowi niechęci i w...
20,70 zł
23,00 zł

Przemysł obronny głównym podmiotem polityki gospodarczo-obronnej Polski

Monografia poświęcona jest gospodarce obronnej i celom polityki gospodarczo-obronnej oraz sposobom i narzędziom osiągania tych celów, w tym finansowania przedsięwzięć zaspokajających materialne potrzeby systemu obronnego państwa.W mo...
14,36 zł
16,70 zł

Starzenie się społeczeństwa a polityka fiskalna i migracyjna

Demograficzne starzenie się jest procesem, którego nie sposób uniknąć, lecz który można spowolnić. Wzrost liczby urodzeń oraz napływ młodych osób zza granicy mogą zmienić strukturę wieku społeczeństwa, sprzyjając rozwojowi r...
67,60 zł
104,00 zł

Padaczka u osób starszych

Oddajemy do rąk Czytelników kolejną pozycję Biblioteki Polskiego Towarzystwa Epileptologii Dokonano w nim interdyscyplinarnego przeglądu obecnej wiedzy na temat szczególnych problemów, które należy uwzględnić w diagnostyce r...
39,20 zł
49,00 zł

Potencjał wojsk lądowych wobec współczesnych wyzwań bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej

Monografia jest efektem wieloletnich badań autora nad zagadnieniem zdolności sił zbrojnych, zwłaszcza wojsk lądowych. Autor wykazał, że zwiększenie potencjału wojsk lądowych, dzięki utworzeniu czwartej dywizji, przyczyniło się do zaproponowania nowego ...
76,50 zł
85,00 zł

Zasada równego traktowania wykonawców w zamówieniach publicznych dotyczących technologii informatycznych

W publikacji omówiono wpływ zjawiska uzależniania się zamawiających od produktów i usług pojedynczych przedsiębiorstw informatycznych (vendor lock-in) na jedną z głównych zasad systemu zamówień publicznych, tj. zasadę r&oacu...
38,40 zł
64,00 zł

Polityka innowacyjna

Pierwszy w Polsce podręcznik obejmujący zagadnienia polityki innowacyjnej, przeznaczony dla studentów ekonomii, zarządzania, administracji i politologii. Książka jest nieocenionym źródłem wiedzy do przedmiotu polityka innowacyjna, a także...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!