MENU

Projektowanie przyjaznych środowisku przestrzeni publicznych: co musisz wiedzieć

04.07.2024 | czas czytania: 4 minut

Dendrologia:  Kulturowe wątki i zastosowania drewna sosny pospolitej

Projektowanie zielonych przestrzeni publicznych z myślą o regeneracji psychicznej wymaga holistycznego podejścia, uwzględniającego potrzeby społeczności, zasady zrównoważonego rozwoju i estetykę. Takie przestrzenie mogą znacznie przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców miast.

Przyglądając się zagadnieniu projektowania przestrzeni sprzyjającej regeneracji psychicznej i fizycznej w skali miasta, warto zwrócić uwagę na problem przeludnienia. Gęsto zaludnione miasta są toksyczne w wymiarze społecznym. Zamieszkiwanie w ośrodku o dużej gęstości zaludnienia może przyczynić się do rozwoju różnych chorób: bezsenności, depresji, nadmiernej złości i nerwowości. Przebywanie w pobliżu zbyt dużej liczby osób nieznajomych powoduje poczucie niepewności społecznej i braku kontroli nad sytuacją (Montgomery 2015). Tymczasem właśnie te odczucia są niezwykle ważne. Łatwiej tolerować innych ludzi, jeżeli mamy pewność, że zawsze możemy i mamy gdzie od nich uciec.

Smart City. Kto rządzi w inteligentnych miastach? Charles Montgomery zwraca uwagę na związek pomiędzy projektami architektury mieszkalnej a chęcią uczestniczenia w życiu społecznym, co przekłada się na samoocenę zdrowia i poczucia szczęścia. Najlepsze jego zdaniem są takie środowiska społeczne, w których mamy swobodę podejmowania decyzji co do tego, czy zbliżyć się do innych, czy też oddalić, czyli niewysoka zabudowa oferująca gradację przestrzeni od prywatnej, przez półprywatną i półpubliczną do publicznej, a więc od sypialni przez salon, ganek, osiedle i dzielnicę aż po centrum miasta. Zaburzenie tej hierarchii prywatności może doprowadzić, szczególnie w przypadku osób, którym trudniej nawiązywać kontakty społeczne, do irytacji, wyobcowania aż po całkowitą izolację i niechęć do sąsiadów. Wnioski nasuwają się same: park publiczny powinien oferować miejsca do odpoczynku w ciszy i samotności.



O tym, jak projektować zielone przestrzenie publiczne, by miasta stały się miejscami, które promują regenerację psychiczną, dowiesz się z książki Moniki Trojanowskiej. Projektowanie zielonych przestrzeni publicznych - Monika Trojanowska (Książka) - Księgarnia PWN

Seria NOWOCZESNE MIASTA