Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych
Nowe, zmienione i zaktualizowane wydanie podręcznika!
Autorzy wprowadzili zmiany obejmujące ponad 80% pierwotnych treści oraz uwzględnili najnowsze uregulowania prawne, w tym aktualną ustawę o rachunkowości.
Książka stanowi spójne kompendium wiedzy z zakresu analizy finansowej przedsiębiorstwa funkcjonującego w gospodarce rynkowej. Zaprezentowano w niej metody analizy i diagnostyki służące do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, oceny czynników determinujących jego wyniki ekonomiczne oraz do wyboru kierunków rozwoju i kształtowania struktury kapitału, a także metody i techniki uwzględniania czasu w badaniach analitycznych.
Książka, w sposób całościowy i usystematyzowany prezentując podstawowe zagadnienia oceny finansowej przedsiębiorstw, omawia:
ocenę bieżącej działalności przedsiębiorstwa - istotę i wstępną analizę sprawozdania finansowego, badanie kondycji finansowej przedsiębiorstwa ze szczególnym uwzględnieniem jego płynności finansowej, stopień zadłużenia, sprawność działania, zyskowność oraz ocenę rynkową wartości akcji i kapitału, sposoby badania czynników kształtujących wyniki finansowe przedsiębiorstw, przychodów ze sprzedaży oraz kosztów;
ocenę jego działalności rozwojowej, w której najważniejsze są decyzje inwestycyjne - metody i techniki uwzględniania czasu w badaniach analitycznych, problematykę kształtowania struktury i kosztów kapitału, metody oceny opłacalności przedsięwzięć i związanego z nimi ryzyka.
Metody oceny przedsiębiorstwa oparte na standardach wypracowanych w gospodarce rynkowej zostały szeroko zilustrowane przykładami zaczerpniętymi z polskiej praktyki gospodarczej. Ułatwia to przyswojenie prezentowanych treści i ich wykorzystanie nie tylko w procesie dydaktycznym, ale i bezpośrednio w przedsiębiorstwie.
Podobnie jak poprzednie wydania, podręcznik zawiera wiele tabel, wykresów i rozwiązanych przykładów z analizy finansowej przedsiębiorstwa, co podnosi jego wartość dydaktyczną.
Jest to podstawowy podręcznik do przedmiotu Analiza finansowa przedsiębiorstwa oraz pomocniczy do innych przedmiotów dotyczących finansów przedsiębiorstw dla studentów wszystkich uczelni na kierunkach: zarządzanie i marketing, finanse i bankowość, ekonomia, a także dla studentów studiów podyplomowych oraz dla praktyków.
Maria Sierpińska
Prof. dr hab. Maria Sierpińska jest rektorem honorowym Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Związana jest również z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje w trzech obszarach: zarządzania finansami przedsiębiorstw, analizy ekonomicznej i controllingu w zarządzaniu finansami.
Tomasz Jachna
Absolwent Wydziału Ekonomiki Produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Studia wyższe ukończył z wyróżnieniem i został wpisany do albumu
Utalentowani absolwenci szkół wyższych, wydawanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Od 1987 roku pracuje w Samodzielnym Zakładzie Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Od dziesięciu lat pracuje na stanowiskach kierowniczych w praktyce gospodarczej. Równocześnie prowadzi wykłady z zakresu matematyki finansowej oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Jest autorem szeregu ekspertyz wykonanych na potrzeby przedsiębiorstw oraz kilkunastu publikacji z zakresu ekonomiki procesów innowacyjnych, ekonomiki przedsiębiorstw oraz analizy finansowej. Najważniejsza publikacja to wydana wspólnie z Marią Sierpińską Ocena bieżącej i rozwojowej działalności firmy. Jako konsultant ściśle współpracuje z przedsiębiorstwami, co silnie łączy go z praktyką gospodarczą. Uczestniczył w opracowaniu wielu programów restrukturyzacji, projektów prywatyzacji oraz analiz opłacalności projektów inwestycyjnych.
Seria FFF
Seria prezentuje szeroki wachlarz pozycji poruszających tematykę finansów. Przedstawia standardy światowe i polskie realia finansowe.
Książki poruszają problematykę finansowego rynku kapitałowego, pomiaru i prezentacji pozycji finansowej przedsiębiorstwa i jego wartości, zastosowania metod fizyki statystycznej do analizy rynków finansowych, zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, a także controllingu operacyjnego umożliwiającego sprawdzenie prawidłowości procesów gospodarczych oraz dostarczającego informacji niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Seria przedstawia politykę banku centralnego w gospodarce rynkowej oraz jego znaczenie dla funkcjonowania rynku pieniężnego. Prezentuje najnowsze instrumenty finansowe, nowe metody wspomagania decyzji w zakresie finansowania, teoretyczne i praktyczne aspekty wspierania eksportu za pomocą instrumentów kredytowych i ubezpieczeniowych, aspekty zarządzania finansami, a także zasady systemu ubezpieczeń społecznych oraz różnorodności jego modeli funkcjonujących w Europie i na świecie.
Publikacje ukazują również problemy finansowe władzy państwowej i samorządowej, analizę aktualnego stanu ujawniania informacji przez spółki giełdowe oraz pełną liberalizację obrotów kapitałowych. Kompleksowo ujmują zagadnienia związane z gospodarką, majątkiem trwałym, jego finansowaniem i oceną efektywności inwestowania w przedsiębiorstwo, a także prezentują najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzeniem i funkcjonowaniem nowej międzynarodowej waluty euro, która stała się drugą, obok dolara amerykańskiego, najważniejszą walutą świata.