MENU

Dlaczego warto słuchać audiobooków?

15.05.2024 | czas czytania: 8 minut

Dlaczego warto słuchać audiobooków
Od lat cieszą się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. Są łatwo dostępne i wygodne w użytkowaniu. Umilą czekanie w kolejce do lekarza, długą podróż i gotowanie. Według badań wpływają korzystnie na nastrój i psychikę. O czym mowa? O audiobookach, które przeżywają właśnie absolutny wybuch popularności.

Audiobooki kiedyś i dziś

Kiedyś kojarzyły się nie najlepiej. Zdecydowanie przegrywały nieoficjalną walkę z uwielbianym przez bibliofilów papierem. Od kilku lat – jak pokazuje m.in. raport Pick a Voice „Rynek Audiobookowy 2023” – są coraz popularniejsze i zainteresowanie nimi stale rośnie.

Najchętniej po audiobooki sięgają ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Do ulubionych gatunków słuchaczy należą kryminały, fantastyka, obyczaj i literatura piękna. Interesujący pozostaje fakt, iż według badań Bain & Company, Polacy zamierzają oszczędzać na rozrywce czy gastronomii, ale nie na e-bookach i audiobookach.

Jak podkreślają dystrybutorzy, ubiegły rok przyniósł rekordy w przypływie nowych użytkowników oraz liczbie przesłuchanych godzin. W zależności od platformy, są to wzrosty sięgające 6,5-7 milionów godzin rocznie. Człowiek potrzebowałby niemal 798 lat, aby samodzielnie spędzić tyle czasu na słuchaniu!

Podobne tendencje można zauważyć na innych rynkach. Według danych Federacji Europejskich Wydawców, pomiędzy rokiem 2019 a 2022 sprzedaż audiobooków wzrosła gigantycznie – o 225% w Finlandii, 177% we Włoszech, 112% w Danii czy 85% w Norwegii. Natomiast porównując dane w węższej perspektywie – tj. lata 2022 i 2021 – w wielu krajach zauważyć można spadek sprzedaży wydań papierowych i e-booków, ale wciąż rosnącą popularność audiobooków (+20% w Norwegii czy +18% w Finlandii).

Przewidywania na kolejne lata zakładają dalszy rozwój rynku audio oraz intensywne w niego inwestowanie. Spodziewać się więc możemy nowych funkcjonalności oraz stale rosnącej liczby nagrań, w tym również do starszych tytułów. Dlaczego? Ponieważ sami wydawcy zwracają uwagę na zwiększone zainteresowanie audiobookami i mówią wprost: „czytelnicy chcą książek w tym formacie”.

Dziś audiobooki są już stałym elementem naszej codzienności. Towarzyszą nam w podróży, umilają czas, kiedy czekamy w kolejce na poczcie, zajmują głowę w trakcie rutynowych czynności, jak gotowanie i sprzątanie, pomagają w wyciszeniu przed snem, a nawet… są częstym wyborem osób aktywnych, które lubią jednocześnie słuchać i biegać lub też słuchać i spacerować.

Ogromny skok popularności książek do słuchania notujemy także dzięki poprawie ich jakości. Wydawnictwa zatrudniają czołowych lektorów, którzy – jak pokazują opinie recenzentów – potrafią dodatkowo polepszyć wrażenia z lektury. Same nagrania przygotowywane są w profesjonalnych studiach i niekiedy wzbogacane o efekty dźwiękowe. To wszystko sprawia, że słuchanie audiobooka staje się czystą przyjemnością. Głos Krystyny Czubówny wybrzmiewający prosto do naszego ucha? To musi być wspaniałe doświadczenie!

Jakie korzyści i zalety ma słuchanie audiobooków?

Pierwszy aspekt, na który warto zwrócić uwagę, jest czysto praktyczny: nie każdy ma możliwość czytania papierowych książek. I chodzi tu zarówno o kwestie zdrowotne (problemy ze wzrokiem, dolegliwości neurologiczne, choroba lokomocyjna, problemy z ruchomością), jak i „techniczne” (dłonie zajęte np. krojeniem warzyw czy szydełkowaniem albo uwaga skupiona na dziecku bawiącym się na placu zabaw).

Zaletą audiobooka jest zatem możliwość korzystania z niego w specyficznych okolicznościach, w których nie moglibyśmy pozwolić sobie na czytanie.

Książka w wersji audio jest także bardziej przystępna dla zajętych osób. Nie masz czasu czytać w ciągu tygodnia, ale uprawiasz w tym czasie sport albo spędzasz godziny na dojazdach, staniu na przystankach i czekaniu w kolejkach w sklepie? Audiobook, który nic nie waży i jest dostępny na wyciągnięcie kilku kliknięć, może być Twoim doskonałym towarzyszem.

Interesujący pozostaje także fakt, iż słuchanie audiobooków może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Jak zauważają autorzy opracowania „The Impact of Audio Book on the Elderly Mental Health”, badający wpływ słuchania książek na zdrowie osób starszych, u badanych zauważono poprawę samopoczucia, zmniejszenie lęków, fobii czy innych zaburzeń zdrowia psychicznego.

Które audiobooki PWN wybrać? Sprawdzone polecenia

Być może jesteś starym audiobookowym wyjadaczem. Być może dopiero chcesz zacząć przygodę z słuchaniem książek w wersji audio. A może szukasz ciekawego pomysłu na prezent? Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujesz – audiobooki PWN będą dla Ciebie świetnym wyborem.

Zobacz listę popularnych tytułów, które warto poznać.

Na ścieżkach życia„Na ścieżkach życia. Historia naturalna zachowania zwierząt”, David Attenborough

Mądra książka poszerzająca wiedzę o świecie w przystępny sposób? To musi być publikacja od słynnego biologa i podróżnika, sir Davida Attenborough. „Na ścieżkach życia” to wypełniona ciekawostkami publikacja na temat zachowań zwierząt. Napisana w sposób zajmujący i przystępny – tak że i młodsi, i starsi słuchacze i czytelnicy znajdą tu ogrom cennej wiedzy i ciekawostek.

W tym przypadku zdecydowanie warto pokusić się o wydanie audio, którego lektorką jest legendarna postać polskiej telewizji – Krystyna Czubówna.

„Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności”, Charles Duhigg

Charles Duhigg – zdobywca Nagrody Pulitzera i autor bestsellerowych książek rozwojowych – w „Mądrzej, szybciej, lepiej” przedstawia ludzi myślących inaczej. Ludzi, którzy poznali sekrety motywacji, efektywnego działania, koncentracji na zadaniach czy skutecznego wyznaczania celów (i dążenia do ich realizacji).

Dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym, które potrzebują poprawić swoją produktywność i działać skuteczniej – „Mądrzej, szybciej, lepiej” będzie doskonałym wyborem.

Ciekawe podróże z Erikiem Weinerem

Audiobooki PWN to w dużej mierze publikacje o tematyce podróżniczej. Edukacyjne i fascynujące jednocześnie, mądre i przystępne, opracowane w taki sposób, aby zainteresować czytelników w różnym wieku.

Nie inaczej jest z audioksiążkami Erica Weinera. „Geografia szczęścia”, „Genialni” czy „Ekspresem z Sokratesem” to tylko niektóre z przykładów publikacji, które łączą w sobie zarówno „geograficzne” podróże, jak i podróże intelektualne.

Dla tych, którzy lubią poznawać świat, ale też filozofować, analizować i spoglądać na życie z różnych perspektyw, audiobooki amerykańskiego dziennikarza sprawdzą się znakomicie.

Sapiens na zakupach„Sapiens na zakupach. O tym, jak i dlaczego wybieramy, oceniamy, kupujemy”, Piotr Bucki

Książka dla spragnionych wiedzy o ludziach, napisana przez popularnego mówcę i szkoleniowca, Piotra Buckiego. Jeżeli chcesz zrozumieć, co wpływa na nasze decyzje zakupowe (o ile to w ogóle są „decyzje”), dlaczego wydajemy więcej niż powinniśmy i co mają emocje do zachowań konsumenckich, to „Sapiens na zakupach” jest dla Ciebie lekturą obowiązkową.

„Narratologia”, Paweł Tkaczyk

Specjalista od marketingu i storytellingu, Paweł Tkaczyk, udowadnia, że opowieści mają moc. Że są narzędziem, z którego korzystają zwykli ludzie, ale też marketingowy, twórcy filmowi, sprzedawcy i… właściwie wszyscy, nawet nie zawsze zdając sobie z tego sprawę.

Jak konstruować dobre historie i co możemy dzięki nim zyskać – o tym posłuchasz w „Narratologii”.

Rzym. Wędrówki z historią w tle„Rzym. Wędrówki z historią w tle”, Bożena Fabiani

O tym, jak opowiadać o miejscach, ludziach i przeżyciach, doskonale wie Bożena Fabiani, nauczycielka akademicka i autorka książek historycznych. Jej wędrówki po Rzymie to fascynująca opowieść tak dla miłośników podróży, jak i historii oraz sztuki.

Rzym znamy z pocztówek, podręczników, filmów edukacyjnych, ale jak to się stało, że ma aż tak duże znaczenie dla kultury i świata? O tym właśnie opowiada Bożena Fabiani.

Korzyści ze słuchania audiobooków – podsumowanie

Jeżeli dotąd nurtowała Cię kwestia, czy na pewno warto słuchać audiobooków – po przeczytaniu artykułu masz już swoją odpowiedź. Teraz pora na działanie – pomyśl, jakie książki lubisz czytać i wybierz odpowiednie tytuły dla siebie. Audiobooki czekają na to, aż je przesłuchasz!