MENU

NIEPRAWIDŁOWOŚCI I NADUŻYCIA NA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
 • Druk: 2023

 • Autor: Aleksandra Królikowska, Czesław Bartłomiej Martysz

 • Wydawca: Szkoła Główna Handlowa

 • Formaty:
  PDF
  (Watermark)
  Watermark
  Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 40,60 zł
36,54
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

NIEPRAWIDŁOWOŚCI I NADUŻYCIA NA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Celem tej monografii jest kompleksowe przedstawienie nieprawidłowości i nadużyć w sektorze funduszy inwestycyjnych wraz z uwzględnieniem ich przyczyn, mechanizmów działania, skutków i metod zapobiegania. Dotychczas nie powstała żadna monografia naukowa poświęcona ściśle temu tematowi, a informacje o nadużyciach inwestorzy mogli czerpać niemal wyłącznie z doniesień prasowych. Zagadnienie to powinno być obszarem szczególnej uwagi literatury, ponieważ nadużycia w sektorze funduszy inwestycyjnych, tak jak wszystkie nadużycia finansowe, mogą prowadzić do naruszenia jednego z dóbr publicznych, jakim jest bezpieczeństwo finansowe kraju i obywateli. Z tego względu niezbędne jest efektywne przeciwdziałanie nadużyciom finansowym, m.in. dzięki odpowiedniej analizie historycznych przykładów nieprawidłowości i próbie wyciągnięcia z nich wniosków. Teza główna monografii stanowi, że nadzór nad sektorem funduszy inwestycyjnych w Polsce (zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny ogólnoustrojowy) jest nieefektywny, prowadząc do nadużyć i nieprawidłowości, których skutki są negatywne i dotkliwe w ujęciu społecznym, mikro- i makroekonomicznym. Monografia opiera się na analizie krytyczno-poznawczej literatury przedmiotu, artykułów naukowych, raportów instytucji państwowych i rynku finansowego, prawa polskiego i unijnego, informacji prasowych a także na doświadczeniu zawodowym autorów. Pierwszy rozdział monografii jest wprowadzeniem w najważniejsze zagadnienia związane z rynkiem funduszy inwestycyjnych, bez których zrozumienie dalszej części tekstu mogłoby być trudne. Przedstawiono tu sektor funduszy inwestycyjnych w ujęciu teoretycznym, z historią rozwoju rynku, krótkim opisem poszczególnych rodzajów funduszy, sposobem działania rynku, rolą poszczególnych podmiotów tworzących strukturę instytucjonalną sektora, a także historią rozwoju regulacji prawnych. Uzupełnieniem pierwszego rozdziału są najważniejsze statystyki rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. Pierwszy rozdział zawiera ponadto wiele dygresji (przeważnie w formie przypisów), niezwiązanych ściśle z problematyką nadużyć, dlatego zaawansowani czytelnicy, w szczególności zawodowo związani z funduszami inwestycyjnymi, mogą zaryzykować rozpoczęcie lektury książki od drugiego rozdziału. Drugi rozdział poświęcono nieprawidłowościom i nadużyciom w zakresie wyceny aktywów netto funduszy (WAN), a trzeci pozostałym nieprawidłowościom i nadużyciom w sektorze. Podział ten wynika z tego, że WAN to jedna z najważniejszych
miar na rynku funduszu – podstawa do wyliczania stopy zwrotu, oceny efektywności funduszy i budowy najważniejszych wskaźników rynkowych. Po stronie inwestorów stopa zwrotu implikuje decyzje o zainwestowaniu w fundusz lub wycofaniu się z niego, a po stronie zarządzających wskazuje np. na realizację określonych celów biznesowych lub wyliczenie opłaty za zarządzenie. Warto dodać, że zasady wyceny WAN funduszy bazują zarówno na przepisach prawa, jak i na różnego rodzaju modelach finansowo-ekonomicznych. Takie modele buduje się z kolei na często subiektywnych założeniach, m.in. w zakresie ceny rynkowej, stopy dyskontowej czy poziomu ryzyka rynkowego,które mogą być oderwane od rzeczywistości lub wręcz celowo zmanipulowane w celu osiągnięcia określonego efektu, np. w celu zawyżenia WAN funduszu. Sprawia to, że problematyka wyceny WAN jest na tyle istotnym ogniskiem nadużyć w sektorze, że zdaniem autorów powinna być rozpatrywana osobno. Jak już wspomniano, w trzecim rozdziale opisano inne nieprawidłowości i nadużycia, niezwiązane bezpośrednio z nieprawidłową wyceną WAN. Praktyka biznesowa czy doniesienia prasowe wskazują na takie nadużycia, jak systematyczne przekraczanie nałożonych limitów i ograniczeń inwestycyjnych, fundusze inwestycyjne działające jako schematy Ponziego, misselling, konflikty interesów czy np. nierzetelna analiza podejmowanych decyzji inwestycyjnych przez zarządzających. W monografii zawartotakże przykłady nieprawidłowości na podstawie dokładnej analizy konkretnych studiów przypadków.

(Fragment wstępu)

 • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
  Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
  Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
  Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
 • Ważne informacje techniczne
  Minimalne wymagania sprzętowe:
  procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
  Pamięć operacyjna: 512MB
  Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
  Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
  Mysz lub inny manipulator + klawiatura
  Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
  Minimalne wymagania oprogramowania:
  System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
  Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
  Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
  Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
  Informacja o formatach plików:
  • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
  • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
  • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
  • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
  Rodzaje zabezpieczeń plików:
  • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
WYKAZ SKRÓTÓW

WSTĘP

Rozdział 1
FUNDUSZE INWESTYCYJNE – UJĘCIE TEORETYCZNE

1.1. Fundusz inwestycyjny jako realizacja idei wspólnego inwestowania

1.1.1. Idea wspólnego inwestowania

1.1.2. Fundusz inwestycyjny – przegląd definicji

1.2. Rodzaje funduszy inwestycyjnych

1.2.1. Kryterium organizacyjno-prawne

1.2.2. Kryteria ekonomiczne

1.3. Instytucje rynku funduszy inwestycyjnych

1.3.1. Struktura instytucjonalna

1.3.2. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI)

1.3.3. Outsourcing i podmioty zarządzające aktywami (asset management)

1.3.4. Depozytariusz

1.3.5. Agent transferowy

1.3.6. Dystrybutor tytułów uczestnictwa (TU)

1.4. Ewolucja regulacji prawnych funduszy inwestycyjnych

1.5. Kluczowe statystyki i obserwacje dotyczące rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce


Rozdział 2
NIEPRAWIDŁOWOŚCI I NADUŻYCIA W ZAKRESIE WYCENY FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

2.1. Regulacje prawne dotyczące rachunkowości i wyceny funduszy inwestycyjnych

2.2. Problem wyceny liniowej i rynkowej

2.3. Wycena aktywów finansowych na podstawie teoretycznych modeli ekonomiczno-finansowych

2.3.1. Wprowadzenie

2.3.2. Model zdyskontowanych przepływów pieniężnych

2.3.3. Inne modele ekonomiczno-finansowe

2.4. Studia przypadków nadużyć i nieprawidłowości w zakresie wyceny funduszy inwestycyjnych

2.4.1. Wprowadzenie

2.4.2. Stosowanie wyceny rynkowej przy braku aktywnego rynku

2.4.3. Manipulacje wyceną metodami ekonomiczno-finansowymi

2.4.4. Nieprawidłowa wycena instrumentów strukturyzowanych

2.4.5. Late trading i market timing – skandale na rynku funduszy inwestycyjnych w USA

Rozdział 3
POZOSTAŁE NIEPRAWIDŁOWOŚCI I NADUŻYCIA NA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

3.1. Przekraczanie limitów i ograniczeń inwestycyjnych

3.2. Nadmierna dźwignia finansowa

3.3. Fundusze inwestycyjne działające jako schematy Ponziego

3.4. Inwestycje w „toksyczne” aktywa – afera GetBack

3.5. Misselling na rynku funduszy inwestycyjnych

3.6. Wprowadzające w błąd nazwy funduszy

3.7. Nienależyte zarządzanie portfelem inwestycyjnym

3.8. Występowanie konfliktu interesów w TFI

3.9. Insider trading i front running

3.10. Ukryte indeksowanie i nieadekwatne benchmarki

3.11. Nieprawidłowe wynagrodzenie TFI

3.12. Klauzule redukcyjne i nieprawidłowe zaspokajanie inwestorów

3.13. Nieprawidłowa realizacja zleceń konwersji i zamiany

3.14. Nieprawidłowidłowe kapitały własne TFI

3.15. Oferowanie niepublicznych FIZ

3.16. Copernicus FIO Subfundusz Dłużnych Papierów Korporacyjnych (CDPK) jako studium przypadków nadużyć


Rozdział 4
SKUTKI I PRZECIWDZIAŁANIE NADUŻYCIOM ORAZ NIEPRAWIDŁOWOŚCIOM NA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

4.1. Ekonomiczne i społeczne skutki nieprawidłowości i nadużyć na rynku funduszy inwestycyjnych

4.2. Nadzór instytucjonalny nad rynkiem funduszy inwestycyjnych

4.2.1. KNF jako krajowy organ nadzorczy

4.2.2. Kompetencje i środki nadzorcze stosowane przez KNF

4.2.3. Analiza działalności KNF w latach 2011–2021 na rynku funduszy

4.3. Zmiana postrzegania funkcji depozytariusza w Polsce

4.4. Rewizja sprawozdań finansowych podmiotów rynku funduszy inwestycyjnych

4.5. Edukacja finansowa jako narzędzie przeciwdziałania nadużyciom na rynku TFI

ZAKOŃCZENIE

Bibliografia

Spis tabel

Spis rysunków
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

45,43 zł
59,00 zł

Prawo rynku kapitałowego.

Podręcznik ,,Prawo rynku kapitałowego" obejmuje te zakresy prawa rynku finansowego (np. prawa bankowego i ubezpieczeniowego, regulacje otwartych funduszy emerytalnych), które pozostają z nim w ścisłym związku.Tematyka opisywanyc...
31,50 zł
35,00 zł

Rynek książki w Polsce 2013. Poligrafia

Próba całościowego ujęcia zagadnień związanych z ekonomiką i organizacją rynku drukarń dziełowych. Scharakteryzowano zmiany i trendy technologiczne dotyczące poligrafii, omówiono prowadzone od kilku lat rankingi drukarń. Podjęto też pr...
42,19 zł
64,90 zł

Strategia Umami. Jak połączyć biznes z projektowaniem doświadczeń i wyróżnić się na rynku

Jeżeli chcesz wyróżnić się na rynku, potrzebujesz strategii doświadczeń.Dlaczego? Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale twoi klienci nie kupują od ciebie produktów czy usług – oni kupują doświadczenia. Co więcej, w najbli...
32,18 zł
42,90 zł

Polityka rynku pracy

Działania państwa odnoszące się do rynku pracy należą obecnie do najważniejszych polityk publicznych. Działania te wpływają na sytuację poszczególnych osób, przedsiębiorstw, ale także na społeczeństwo i całą gospodarkę. Autorzy przedstawi...
15,48 zł
18,00 zł

Transparentność rachunku wyniku z operacji funduszu inwestycyjnego - ujęcie teoretyczne i propozycja pomiaru

Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów, poprzedzonych wprowadzeniem a zakończonych podsumowaniem. W rozdziale pierwszym przedstawiono koncepcję transparentności i jej związki z innymi koncepcjami, takimi jak teoretyczne koncepcje finans&oacu...
49,50 zł
55,00 zł

Rynek książki w Polsce 2015 Wydawnictwa

Osiemnasta edycja sztandarowej publikacji Biblioteki Analiz. W pięciu tomach omówione zostały zmiany, jakie zaszły na rynku książki w Polsce. Istotną część "Wydawnictw" stanowią pogłębione analizy różnych sektorów rynku k...
40,50 zł
45,00 zł

Rynek książki w Polsce 2014 Dystrybucja

Tom "Dystrybucja" zawiera: analizę rynku dystrybucyjnego oraz prezentację największych polskich hurtowni, firm dystrybucyjnych, sieci księgarskich i księgarni indywidualnych.
12,17 zł
16,22 zł

Globalne rynki finansowe w dobie kryzysu

W warunkach współczesnej gospodarki światowej mniej lub bardziej sprawne funkcjonowanie rynków finansowych to zagadnienie (raczej swoisty splot wielu różnorodnych i skomplikowanych zagadnień) o fundamentalnym znaczeniu. Co więcej, ...
22,50 zł
25,00 zł

Integracja pozioma na rynku owoców i warzyw na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego

Integracja pozioma na rynku owoców i warzyw polega na łączeniu się producentów odznaczających się podobnym profilem działalności, dzięki czemu mogą oni efektywniej wykorzystywać swoje zasoby uzyskując efekt synergii i korzyści skali. Pier...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!